Szukasz wymarzonego pracownika. Masz kilkanaście CV, ale nie wiesz, jak je ocenić. Poniżej 6 wskazówek, które ułatwią Ci analizę CV, a następnie wybór kandydatów do rozmów.
6 wskazówek, które ułatwiają analizę CV kandydatów do pracy:
1.Ogólny wygląd CV.
CV jakby nie było, to dokument formalny. Powinien wyglądać. Nawet CV osób, które nie pracują na co dzień z komputerem, musi się jakoś prezentować. Nie mówię tu o skomplikowanych szablonach graficznych, o wymyślnej czcionce i zdjęciu prosto od fotografa biznesowego. Mówię o estetycznym, przejrzystym wyglądzie. To pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy.
Jestem zdania, że jak kandydat ma nieład w CV, działa to zniechęcająco na potencjalnego pracodawcę.
Modna ostatnio usługa opracowania CV na zamówienie może znacząco podnieść jakość CV. Mądry pracodawca wie, że jeśli CV wygląda „aż za dobrze”, by było prawdziwe, dokładnie wypyta o wszystko na rozmowie. Jeśli zatem to Ty zlecasz komuś opracowanie CV, miej na uwadze, by informacje zawarte w tym dokumencie były nie tylko ładnie opisane, ale przede wszystkim prawdziwe.
2.Przebieg zatrudnienia
Sprawdź dokładnie przebieg zatrudnienia pracownika. Czy nie ma w nim „dziwnych” przerw w zatrudnieniu? Czy niektóre terminy zatrudnienia nie pokrywają się? Czy zatrudnienie jest spójne? Sprawdzamy tym samym, czy ktoś nie jest tzw. „skoczkiem”. „Skoczek” to ktoś, kto wczoraj był malarzem, przedwczoraj pracował na kasie, 2 tygodnie temu był pracownikiem biurowym, a teraz aplikuje jako pomoc kucharza. U Ciebie najprawdopodobniej też nie zagrzeje miejsca.
A jeśli jednak będziesz brać tego kandydata z jakichś powodów pod rozwagę, wypytaj dokładnie, co było przyczyną tak częstych powodów zmiany pracy. Spytaj o każde stanowisko osobno, unikaj ogólnego pytania w stylu: „Widzę, że często Pan zmieniał pracę. Dlaczego?”
Dodam jeszcze, że zawsze też na rozmowie pytam o formę zatrudnienia w poprzednich miejscach pracy – jaka umowa, na jaki okres. Dlaczego to robię?
3.Ogólny zarys profilu kandydata.
W CV trzeba łączyć fakty. Jeśli jakiś student, nazwijmy go Tomasz, wygląda młodo i ma w tym młodym wieku już spore doświadczenie zawodowe, znaczy to pewnie, że studiuje zaocznie. Jeśli nie studiuje zaocznie, a dziennie, to raczej jest mocno ogarnięty, radząc sobie z kilkoma rzeczami w życiu na raz.
Jeśli CV Tomasza obfituje w dodatkowe kursy, szkolenia, może członkostwo w kole naukowym czy wyjazd na studia za granicę, możemy wstępnie założyć, że gościu jest rzeczywiście ogarnięty. Nie tylko zawodowo, ale i życiowo.
Na rozmowie trzeba będzie wybadać, czy założenie jest słuszne, czy też nasz Tomek jedynie ślizga się z projektu na projekt. Tak samo będzie potem zapewne ślizgać się w pracy. W celu weryfikacji polecam zwrócić uwagę na punktualność kandydata, na jego uporządkowanie. Zapytałabym też o wyniki na studiach, o referencje z poprzednich miejsc pracy itp. Ktoś nie musi być alfą i omegą, ale jeśli studia się przedłużają i nie ma ku temu racjonalnego powodu, to też nie jest dobrze.
Jeśli zaś szukasz kogoś doświadczonego, powiedzmy lat 40+, oceń wstępnie po samym CV, czy kandydat będzie elastyczny w uczeniu się nowych rzeczy – nowych procedur, nowych nawyków, nowej kultury organizacyjnej. Jeśli ktoś ponad 5 lat pracował w jednym miejscu, gwarantuję Ci, że zmiana pracy będzie dla niego wyzwaniem.
Ktoś, kto dużo się szkolił i ma nietuzinkowe hobby, powinien być (przynajmniej w teorii) bardziej elastyczny.
4. Weryfikacja zainteresowań.
No właśnie. Osobiście lubię, jak kandydat w CV ma coś, co przykuwa uwagę. Jeśli jest to „sport i słuchanie muzyki” – brzmi to dla mnie zbyt popularnie. Wolę już na przykład: „siatkówka, muzyka rockowa”. Choć najbardziej lubię takie nietuzinkowe zainteresowania, jak na przykład „literatura japońska, filmy z Clintem Eastwoodem, wędkarstwo”. Wówczas na rozmowie jest o czym porozmawiać.
Zainteresowania pokazują przynajmniej częściowo, z kim będziemy mieć do czynienia. Czy to ktoś ciekawy i pełen energii do skoków na bungee czy raczej stonowana, artystyczna dusza?
5. Miejsce zamieszkania.
Jeśli kandydat ma długo dojeżdżać do pracy, będzie to znaczne utrudnienie. Pozornie dla niego, ale w rzeczywistości również dla Ciebie.
Odległe miejsce zamieszkania i brak prawa jazdy = problemy z dojazdem murowane.
6. Znajomość języków obcych i prawo jazdy.
Nie każde stanowisko wymaga prawa jazdy, nie każde też wymaga znajomości języków. Lecz mimo wszystko można przyjąć pewne założenia. Młodzi ludzie mają obowiązkowe języki obce w szkole. Jeśli nie byli leniwi w nauce, cokolwiek powinni potrafić powiedzieć, choćby po angielsku. Młody człowiek w dzisiejszym świecie, bez znajomości podstaw angielskiego, to wzbudziłoby moje podejrzenia.
Lubię też, gdy ktoś ma prawo jazdy, szczególnie gdy szukam osoby do pracy w małej firmie. Małe firmy rzadko kiedy mają ścisłą specjalizację wśród pracowników. Najczęściej jest tak, że pani z sekretariatu jest i marketingowcem, i recepcjonistką, i czasem coś musi załatwić na mieście. Prawo jazdy (czynne!) u pracownika jest bardzo pomocne.
I na sam koniec ważne pytanie:
Czy warto patrzeć w CV na wykształcenie?
Tak, to pomaga, szczególnie, gdy ktoś jest młody.
Wykształcenie jest istotnym elementem CV szczególnie w pracy na stanowisku specjalistycznym. Przykładowo: jeśli szukamy doradcy techniczno – handlowego do branży wodno – kanalizacyjnej – brak wykształcenia kierunkowego może kogoś dość szybko przekreślić. Pomoże jednak wykształcenie ogólnie inżynierskie i na pewno długie lata pracy w zawodzie.
A teraz najważniejsze:
jeśli Twój kandydat ma dobre doświadczenie, a brakuje mu wykształcenia, koniecznie i tak zaproś go na rozmowę. Nie zdziwię się, gdy będzie czarnym koniem Twojej rekrutacji. Mimo wszystko nauka w szkole ma mniejsze znaczenie niż nauka zawodu w praktyce.
A Ty na co jeszcze patrzysz w CV?
06/09/2016
ciekawe i przydatne rady, już wiem jak patrzeć na czyjeś CV