fbpx

Co zrobić, gdy oczekiwania finansowe Kandydata przewyższają zakładany budżet?

Posted on 22/lip/2022


Dziś będzie o rekrutacji. Zdarza Ci się prowadzić rozmowy rekrutacyjne z Kandydatami, którzy podają wyższe oczekiwania finansowe niż przewiduje Twój budżet na dane stanowisko pracy?

Jeśli tak, to znaczy, że albo zakładany budżet był poniżej rynkowych wynagrodzeń, albo… masz do czynienia z Ekspertem w danej dziedzinie.

 

Co zrobić, gdy oczekiwania Kandydata są wyższe niż zakładany budżet na zatrudnienie?

 

Sprawdź, czy oferowane wynagrodzenie jest rynkowe

 

Istnieje wiele raportów płacowych, z których można skorzystać, określając wynagrodzenie dla przyszłego pracownika. Jeśli jest ono niższe niż rynkowe, może okazać się, że praktycznie każdy Kandydat będzie podawał stawkę wyższą niż przewidywana.

 

Spójrz na Kandydata pod kątem kompetencji i wkładu do rozwoju firmy

 

Jeśli na dane stanowisko przewidziane jest konkretne wynagrodzenie, a Kandydat oczekuje wyższej kwoty, wówczas warto dopytać o to, jak jego praca przełoży się na rozwój firmy / wzrost sprzedaży / zysk z wprowadzonych usprawnień, oszczędności itd.

 

Pamiętaj, że ważna jest szczerość względem Kandydata!

 

Podczas rozmowy wspomnij, że przewidywany budżet był mniejszy, jednak ze względu na kompetencje i doświadczenie, będziesz rekomendować Kandydata dalej. Poproś go o kilka dni cierpliwości ze względu na negocjacje z osobą decyzyjną w danej firmie.

Następnie przedstaw osobie decyzyjnej, Dyrektorowi czy Prezesowi, zasadność zatrudnienia osoby z większymi kompetencjami i pomysłem na rozwój firmy przy wyższym wynagrodzeniu. Z doświadczenia wiem, że kiedy przedstawiasz rzetelne informacje, niejednokrotnie otrzymasz pozytywną odpowiedź.

Jeśli jednak decyzja będzie negatywna, przy feedbacku warto podkreślić walory Kandydata i wspomnieć, że na chwilę obecną firma nie może zaoferować wynagrodzenia na poziomie, jakiego oczekuje Kandydat. Taki komunikat powinien być odebrany pozytywnie. W swojej pracy często słyszę, że Kandydat jest wdzięczny, że „walczyłam” o niego u osoby decyzyjnej. Doceniane jest również to, że jestem z nim szczera, co przekłada się na późniejszą relację i kontakt przy kolejnych rekrutacjach.

 

Po więcej wiedzy z zakresu rekrutacji zajrzyj do zakładki Rekrutacja i pracownicy.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *