fbpx

Delegowanie zadań – jak robić to skutecznie?

Posted on 27/lip/2022


Czy znasz w biznesie powiedzenie określające szefa/menedżera/lidera hasłem „dobry wujek”?

To szef, do którego pracownicy zawsze mogą przyjść nawet z mglistym wytłumaczeniem, czemu czegoś nie zrobili lub zrobili źle i szef to kupuje. A potem czuje się z tym fatalnie, bo odnosi wrażenie, że po raz kolejny ktoś go zmanipulował.

 

„Dobry wujek”

 

Często taki szef bardzo lubi i ceni ludzi. Zazwyczaj ma jednak pewien problem z delegowaniem zadań, egzekwowaniem ich i budowaniem autorytetu. Nasila się to szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba podjąć niepopularną decyzję i poprosić o wykonanie zadania kogoś, kto nie będzie pałać entuzjazmem.

 

Poniżej proponuję kilka wskazówek, które pomogą Ci w tej sytuacji:

 

1. Nie wyręczaj nikogo w jego obowiązkach

 

Ostateczną formą jest zrobienie danego zadania wspólnie lub zlecenie go komuś innemu – ale nie ucz swoich ludzi, że Ty sam po nich sprzątasz. To podstawowy błąd.

 

 

2. Za każdym razem, gdy delegujesz – podaj termin realizacji zadania

 

To jest mała rzecz. Niby każdy menedżer o tym wie, ale jak sprawdzisz wyrywkowo swoje maile do zespołu, założę się, że nie zawsze piszesz na kiedy co ma być zrobione. Sama się na tym łapię i łapię na tym uczestników moich szkoleń z zarządzania zespołem. Podanie terminu realizacji (lub jego wspólne ustalenie z pracownikiem), w każdym delegowanym zadaniu jest ważne. Brak jasnego terminu to jeden z najczęstszych powodów nieporozumień.

 

 

3. Załóż na poczcie folder „czekam”

 

Jeśli wysyłasz do kogoś maila z zadaniem, dodaj siebie w polu nadawcy (DW/UDW). Jak wiadomość przyjdzie na Twoją skrzynkę – umieść ją w tym folderze. Przeglądaj folder 2-3 razy w tygodniu.

 

 

4. Pamiętaj o swojej roli

 

Wiele osób nie deleguje/egzekwuje skutecznie zadań, bo czują się niekomfortowo, prosząc o coś pracownika, z którym mieli kiedyś równy status w hierarchii lub który jest bardziej doświadczony w temacie. Nie szkodzi. Wszyscy w biznesie pracujemy dla biznesu i obowiązują nas zasady pracy w biznesie. Jeśli profesjonalny trener tenisa jest bratem swojego profesjonalnego zawodnika – na kortach obowiązuje ich obu dyscyplina sportowa. Dąsać się na siebie mogą PO treningu.

 

 

5. Zaufaj

 

Warto, żebyś jako szef zaufał pracownikowi i pozwolił mu działać samodzielnie. Zapewnij pracownika, że w razie problemów i trudności będziesz służył pomocą. Pełna kontrola nie zawsze sprzyja efektywności pracy. Warto dać możliwość wykazania się.

 

Delegowania, tak jak każdego innego zadania, trzeba się nauczyć. Bez tego trudno mówić o zarządzaniu. A jak Ty delegujesz i egzekwujesz zadania?

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *