Czy Ty też znajdujesz się wśród 11 milionów Polaków mających poczucie niekończącego się zmęczenia? Lekarze nazywają ten syndrom TATT, czyli „zmęczeni cały czas”.
Czy jesteś zmęczony_a cały czas?
Czy Tobie również w codziennym życiu towarzyszy :
- przepracowanie,
- ciągły stand-by,
- wieczne podłączenie do sieci,
- stres,
- trudne okoliczności społeczno-polityczne?
Wyniki badań
Przyczynia się to do rosnącej liczby pracowników, którzy zwyczajnie czują się przemęczeni. Bardzo jasno pokazują to badania przeprowadzone przez zespół Human Power, z których wynika, że ponad 80% badanych pracowników odczuwa zmęczenie na co dzień.
Co więcej, jeśli przyjrzymy się wynikom bliżej dowiadujemy się, że:
+ 57% najchętniej nie robiłoby nic przez kilka dni
+ 40% badanych czas wolny w weekend zupełnie nie regeneruje
+ 36% odczuwa zmęczenie już rano
+ 42% obserwuje więcej dolegliwości bólowych
+ 45% łatwiej się denerwuje, irytuje, ma mniej cierpliwości
Takie dane powinny „przebudzić” pracodawców i osoby na kierowniczych stanowiskach, aby dłużej nie bagatelizować problemu.
Dlaczego?
Nie od dziś wiadomo, że zmęczony pracownik pracuje wolniej, jest mniej produktywny, popełnia więcej błędów lub może stać się ofiarą wypadku w miejscu pracy.
Przejdźmy o krok dalej. Co za tym idzie?
Finalnie przekłada się to nie tylko na brak efektywnej pracy, ale również na wzrost kosztów absencji, opieki zdrowotnej oraz wypadków w pracy. W dalszej perspektywie takiego pracodawcę może uderzyć rosnąca liczba zwolnień pracowników, a to z kolei pociąga ogromne straty finansowe dla firmy. I moralne.
Jakie działania możesz podjąć, żeby do tego nie dopuścić?
1. Przyjmij do wiadomości, że zmęczenie pracowników to realny problem i jest ogromnym zagrożeniem dla nich samych, jak i dla biznesu. Skończyły się czasy, gdy praca była jedynym pomysłem na życie i jedyną koniecznością. Dziś, w trosce o swoją kondycję zdrowotną, korzystamy z wielu różnorodnych form wspomagających stan psychiczny i fizyczny. Pozwól swoim pracownikom, by zamiast wysyłać maile wieczorową porą mogli pójść na masaż, saunę, a do pracy przyjechać rowerem. Jeśli pracownik potrzebuje przejść się na chwilę do parku w godzinach pracy, by odzyskać siły, zamiast wyliczania jego każdej minuty poza biurkiem, powiedz: „Czemu nie!”
2. Rozpocznij otwartą rozmowę w kontekście długofalowych działań profilaktycznych. Skuteczna komunikacja wewnętrzna między liderami a pracownikami, szczególnie podczas regularnych rozmów 1:1, stanowi kluczowy aspekt. Uważność i otwartość liderów w tym względzie jest dzisiaj naprawdę konieczna, a nie tylko pożądana. O pewnych rzeczach trzeba zacząć w firmie rozmawiać.
3. Monitoruj zmęczenia pracowników – zbadaj poziom i częstotliwość absencji oraz średni czas trwania nieobecności. Praca z danymi dotyczącymi liczby opuszczonych dni w pracy czy też liczby zwolnień może przedstawić realny obraz pokazujący stan zmęczenia pracowników.
4. Stwórz kulturę, w której korzystanie z urlopów, odpoczynku jest niczym innym jak standardem – nie zapominaj o liderach w organizacji, którzy kształtują taką postawę. Jeśli jesteś szefem, sam umiej wyjechać na urlop bez komputera i z głową wolną od tasków.
5. Wprowadź inicjatywy well-beingowe, czyli na przykład:
- dodatkowy tydzień wypoczynku dla swojego zespołu,
- dzień wolny w dniu urodzin,
- wsparcie finansowe (dofinansowanie) dla pracowników, którzy zmagają się z trudnościami podczas terapii oraz możliwość korzystania z pomocy terapeuty podczas dnia pracy,
- skrócenie czasu pracy do 7 godzin,
- szkolenia relaksacyjne prowadzone w trakcie godzin pracy oraz szkolenia z metod radzenia sobie ze stresem i przewlekłym zmęczeniem
- dostęp do psychologa lub kompetentnego specjalisty ds. HR w miejscu pracy,
- możliwość konsultacji z trenerem fitness, rehabilitantem, masażystą czy fizjoterapeutą.
Zmęczenie jest poważnym problemem w pracy. Zapobiegaj, minimalizuj, rozmawiaj. Jeśli uznasz za słuszne wykorzystanie mojej ponad 14-letniej praktyki w temacie, napisz wiadomość prywatną. Jestem psychologiem biznesu i szkolenia z tego zakresu realizuję dla menedżerów i specjalistów od 2008 roku, więc chętnie podzielę się z Tobą i Twoim zespołem sprawdzonymi technikami działania – na sali szkoleniowej lub online.