- Pracownik spóźnił się do pracy: Czy i jak zwrócić uwagę?
- Pracownik dokonał nadzwyczajnego zadania: Czy płacić premię uznaniową?
- Brakuje rąk do pracy: Jak przyciągnąć specjalistów do Twojego zespołu?
Jednym z najczęściej spotykanych pytań w biznesie jest ogólne pytanie: „Jak budować zaangażowany i skuteczny zespół?”. Jeśli zarządzasz zespołem – musiałeś_aś zadawać sobie to pytanie w tysiącach sytuacji, nie tylko tych wymienionych na początku artykułu, ale też gdy:
- czujesz pod skórą, że trzeba zwolnić pracownika, a sytuacja jest skomplikowana,
- masz mało zmotywowanych ludzi, którym trzeba niektóre rzeczy powtarzać sto razy,
- …
Przykłady można by mnożyć.
Najczęściej jest tak, że jako szef firmy lub szef zespołu nie za bardzo wiesz, gdzie i jak podszkolić umiejętności bycia efektywniejszym liderem, radzenia sobie z negatywnymi emocjami i niepopularnymi decyzjami, jakie podejmować po prostu musisz.
Dobre praktyki
Oto kilka możliwości rozwoju, jakie jako trener i mentor biznesu z 14-letnią praktyką rekomenduję menedżerom_rkom i przedsiębiorcom_czyniom podczas szkoleń czy mentoringów:
Regularnie karm się dobrymi książkami i filmami.
Pozwól, by Twój umysł dosłownie przesiąkł dobrymi praktykami.
Do jednych z najlepszych pozycji uczących budowania zespołów i autorytetu lidera należą:
- Netflix: Serial dokumentalny o Michaelu Jordanie: „Ostatni taniec” (przyjrzyj się sylwetce trenera!)
- Netflix: Serial dokumentalny: „Liderzy”
- Książka: „Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie”, Simon Sinek
- Książka: „Liderzy. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów”, David M. Rubenstein
- Książka: „Psychologia Szefa. Szef to zawód”, autorstwa: J.Gut, W. Haman
- Książka: „Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu.”, W. Jocko
Obserwuj dobrych (!) liderów
Jeśli masz w pracy możliwość podpatrzenia czyjegoś mocnego warsztatu liderskiego, rób to! Spędź więcej czasu z daną osobą, pozwól jej, by pomogła Ci rozwiązać Twoje dylematy, proś ją o pomoc. Gdy w Twoim otoczeniu brak dobrego wzorca lidera, poszukaj wsparcia zewnętrznego w postaci mentoringu 1:1.
Mentoring 1:1 ze sprawdzonym mentorem.
Indra Nooyi to była prezes koncernu PepsiCo, która pięć lat z rzędu wygrała ranking najbardziej wpływowych kobiet biznesu magazynu „Fortune. Z jednych ze swoich wywiadów odpowiadała na pytanie dziennikarza, dlaczego zarabiają pieniądze na niezdrowych napojach gazowanych i słodkich / słonych przekąskach.
Powiedziała wówczas, że kiedyś jadło się na słono i piło się na słodko. Ale czasy zmieniły się i obecnie jedna paczka czipsów z PepsiCo ma mniej soli niż zwykły chleb.
Dlaczego o tym piszę?
Bo lider żyje w danych czasach i musi dostosowywać swoją firmę i swój zespół, i siebie (!) do tempa otaczających go zmian. Jak zawinił, produkując słodkie napoje gazowane (w czasach braku świadomości dotyczącej żywienia), teraz naprawia sprawę, edukując w zakresie zdrowego odżywiania.
Kiedyś warzywa kupowało się w supermarketach wielkopowierzchniowych, dziś kupujemy na targach, w warzywnikach, albo sadzimy je sami w donicach na balkonie.
Tak samo jest w temacie mentoringu 1:1 ze sprawdzonym mentorem.
Dziś mentoring 1:1 jest obok szkoleń z zarządzania — jednym z najczęściej prowadzonych działań wspierających liderów. I wiem, co mówię, bo właśnie pisząc ten artykuł, jadę jako mentor do Warszawy na sesję 1:1 z menedżerem fabryki, który chciałby wzmocnić swoje kompetencje zarządcze.
Firma zapewniła mu wsparcie, aby lepiej prowadził kilkudziesięcioosobowy zespół.
Mentoring (w formie stacjonarnej lub online) pozwala:
- Ustalić indywidualne strategie działania, dostosowane do specyfiki firmy i jej kultury organizacyjnej.
- Wzmocnić talenty menedżerskie występujące u konkretnego szefa i pokazać mu, jak z nich czerpać dla dobra organizacji i jednocześnie rozwijać siebie.
- Pozwolić sobie przegadać trudne sytuacje i trudne emocje, by uzyskać wsparcie we własnym funkcjonowaniu na co dzień, radzeniu sobie ze stresem i wellbeingiem.
Menedżer / szef ma zadbać o swoich ludzi, a kto zadba wówczas o menedżera / szefa?
Często jest tak, że jako szefowie musimy troszczyć się o innych. Dlatego mentoring 1:1, czytanie dobrych książek i oglądanie filmów, a także patrzenie na żywe przykłady dobrych liderów to formy rozwoju, jakie powinny menedżerom towarzyszyć przez całe zawodowe życie.
Korzystasz z którejś z nich? Znasz inne dobre książki?
Czy sądzisz, że dobry mentor może pomóc Ci przepracować trudne sytuacje w zespole i zbudować zaangażowany team?