„Życzę Ci, abyś podjął dobrą decyzję” – to często słowa, jakie wypowiadamy dorastającym nastolatkom w temacie wyboru studiów, ale i menedżerom, którzy zatrudniają pracowników, czy szefom firm, którzy pozyskują nowe rynki.
Ja też życzę Ci tego, byś w swoim życiu – abyś umiał_a podejmować dobre decyzje. Czy kupić nowy sprzęt? Brać kredyt? Czy zatrudnić lub zwolnić pracownika? Jak zarobić więcej pieniędzy?
To są podstawowe pytania szefa_owej firmy i menedżera_rki. Czasem mają one tak silne znaczenie, że odpowiedź na nie decyduje o przetrwaniu firmy/działu, o kondycji na rynku, tak samo mocno jak o kondycji psychofizycznej samego decydenta!
Dobrze podjęte decyzje dają nie tylko wyniki, ale także SPOKÓJ wewnętrzny!
Jak podejmować dobre decyzje?
Poniżej zatem kilka podpowiedzi, jak podejmować właściwe decyzje. Tymi wskazówkami dzielę się na szkoleniach menedżerskich z szefami firm i działów. Z feedbacku i 14-letniej praktyki jako Mentor i Trener Biznesu – wiem, że działają.
1. Słuchaj intuicji.
Tabelki i analizy są przydatne, ale najlepsze decyzje podejmuje się sercem (zaczerpnięte od Jeff Bezos).
2. Jeśli nie musisz, nie decyduj, gdy jesteś zmęczony.
3. Dobre decyzje na trudne tematy przychodzą, gdy:
a) zapiszesz problem na kartce papieru,
b) zapiszesz pod nim, co najgorszego może się stać, gdy podejmiesz ZŁĄ decyzję (aby oswoić umysł i wyzwolić go z desperacji),
c) zapiszesz wszelkie możliwe rozwiązania problemu (im więcej, tym lepiej – pisz wszystko),
d) i pójdziesz pobiegać /pracować w ogródku /malować obraz itp.
Zaufaj sobie. Przy takim podejściu umysł sam naprowadzi Cię na najlepsze możliwe rozwiązanie. Sprawdziłam to ja, jak i moi Klienci wielokrotnie w praktyce.
Po więcej zajrzyj do nowego odcinka podcastu: „Szef bez presji, a firma w dobrych rękach”, gdzie uczę podejmowania właściwych decyzji, niezależnie od okoliczności.
Czy masz swoją metodę na podejmowanie dobrych decyzji?