fbpx

Jak rozwinąć biznes za pomocą spotkań grupy Mastermind?

Posted on 7/sie/2015


Jak rozwinąć biznes za pomocą spotkań grupy Mastermind?

Problem:

Chcę prowadzić grupę Mastermind / być jej członkiem, o której czytałem tutaj: Jak prowadzić grupę Mastermind?

Jednak, jak ją zorganizować w czasie?

Rozwiązanie:

Grupa Mastermind powinna być prowadzona w ściśle przestrzeganych ramach czasowych. Po pierwsze, jeśli nie ma być organizowana regularnie, nie masz się co do niej dołączać, ani też jej zwoływać. Spotykanie się nieregularne, niejako od czapy, raz z Antkiem, raz z Zenkiem, raz z Genią, to nic innego jak to, co mógłbyś załatwić przy zwykłym spotkaniu przy piwku lub w wersji może bardziej kobiecej – przy malowaniu paznokci.

Jeśli macie sobie dawać wsparcie w w bieżących wyzwaniach i to w mądry sposób – niech spotkania dzieją się regularnie. Musicie się trochę poznać, by nie dublować pytań, tracić czasu na uzupełnianie informacji o sobie i zwykłe pogaduchy.

Jak zamierzasz spełnić wymóg regularności spotkań, tj. minimum raz na miesiąc (a polecam nawet raz na tydzień), przeczytaj punkty niżej.

 

Jak wygląda struktura czasowa dobrze prowadzonej grupy Mastermind?

 

  • Czas na spotkanie wynosi MAKSYMALNIE 90 min. Po tym czasie uwaga się obniża, a czas zaczyna przelatywać między palcami. Idealne spotkanie trwa do 60 minut.

 

  • W pierwszych 5 minutach występuje tzw. Rundka Wdzięczności / Podziękowań. Podczas niej każdy z członków kolejno mówi przez 30-60 sek. za co jest wdzięczny i za co dziękuje. Oceniamy okres od ostatniego spotkania grupy. Np. na moim Mastermindzie takie słowa podziękowania padały: „Jestem wdzięczna za urlop. Było wspaniale„; „Jestem wdzięczna (imię osoby) za pomysł z samolocikiem, pokazującym w sposób graficzny bieżące przychody.” ; „Dzięki za tabelę ewidencji czasu pracy, w Excelu, który sam wszystko zlicza.”

 

  • Kolejne minuty to wymiana wyzwań i problemów (Rundka Wyzwań / Problemów) członków grupy. Również następuje to po kolei, zatem zanim się komuś coś odpowie, wysłuchujemy siebie nawzajem. Ta część trwa około 2 minut na osobę.

 

  • Dopiero teraz dochodzimy do części głównej spotkania – po kolei doradzamy sobie na wzajem: Rundka Rozwiązań. Przykładowo, nasza Rundka Wdzięczności / Podziękowań miała kolejno takich wypowiadających się: Zośka, Aśka, Stefcio, Tomcio. Zatem w Rundce Wyzwań / Problemów mówi kolejno: Zośka, Aśka, Stefcio, Tomcio. I w Rundce Rozwiązań doradzamy najpierw Zośce – doradza Aśka, Stefcio i Tomcio. Mogą też wówczas zadawać pytania, doprecyzowywać, o co chodzi. A potem doradzamy Aśce – oczywiście doradzamy wtedy, jak umiemy doradzić i potrafimy być szczerzy. Bez tego lepiej się nie odzywać. Ta część trwa około 30 – 40 min. Należy uważać, aby nie była dłuższa niż 15 minut/osoba.
  • Ostatnią częścią jest Rundka Podsumowań – każdy przez minutę, w ustalonej już kolejności, mówi co wynosi ze spotkania i co zamierza zastosować w praktyce u siebie w biznesie / życiu prywatnym, a także komu za co dziękuje. Ta część trwa minutę na osobę.

Na koniec miłe rozstanie i – naturalnie – ustalenie kolejnego terminu spotkania grupy Mastermind!

(Fotka z www.freeimages.com)

4 komentarze

  1. Właśnie tak. Spotkanie grupy mastermindowej, to coś, na co niecierpliwie czekam cały miesiąc 😉

    Post a Reply
    • Jak znalazłeś chętnych do mastermindowej grupy?

      Post a Reply
  2. Też mamy taką grupę mastermind w Warszawie i widać już po pierwszych spotkaniach jak trudne pytania znajdują łatwe odpowiedzi. Polecam!

    Post a Reply
    • Cześc Michał. Prowadzę firme i zakładam kolejną. Wsparcie grupy na pewno by sie przy dało, a i sam mógłbym podsunąc kilka rozwiązań.

      Gdzie takich grup szukać ? Takie grupy jakoś się reklamuja szukają członków ? Jak do Was dołączyc ?

      Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *