fbpx

Jak założyć firmę krok po kroku?

Posted on 11/gru/2015


Problem:

Napisała do mnie Lucyna (imię tym razem zmienione). Lucyna ma podobny zawód jak mój, waha się jednak i długo zastanawia nad założeniem firmy. Pomysł na własny biznes już ma. Pozwoliłam sobie zatem napisać, jak technicznie wygląda założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce.

Rozwiązanie:

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku?

 

1. Naszym sprzymierzeńcem jest strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie za pomocą kilku kliknięć możesz założyć działalność. (CEIDG). Samo założenie nie powinno Cię nic kosztować, choć przepisy zmieniają się.

2. Formalnie wypełniasz wniosek o nazwie CEIDG-1, który możesz złożyć osobiście w urzędzie miasta / gminy. O tym, jak go dobrze wypełnić, możesz przeczytać tutaj. Ja wybieram opcję elektroniczną i polecam bardzo skorzystanie z podpisu elektronicznego o nazwie ePUAP. Dzięki temu będziesz mógł potem masę rzeczy urzędowych załatwić zza swojego biurka. Podpis ten też jest za darmo, przynajmniej z tego, co mi dziś wiadomo. Niestety, aby go finalnie zatwierdzić, będziesz musiał poświadczyć go osobiście np. w urzędzie skarbowym lub zusie.

3. Wypełniając wniosek, o którym mowa w punkcie 2, warto przemyśleć sobie następujące kwestie:

a. jakie opodatkowanie wybrać ( o tym napiszę posta niebawem)

b. założenie rachunku bankowego. I tutaj pamiętaj, że warto założyć nie tyle „konto firmowe” (bo w większości banków rachunek taki jest zwyczajnie droższy – czy to w opłacie za prowadzenie, czy to w opłacie za kartę czy przelewy), ile kolejne konto indywidualne. Przepisy w Polsce pozwalają jak najbardziej prowadzić finanse działalności gospodarczej na takim koncie. Informacja ta zaoszczędza Ci lekko 500 zł rocznie. Lekko. Absolutnie namawiam, by nie łączyć swoich prywatnych finansów ze służbowymi. Dwa osobne rachunki to jest to – musisz jakoś rozgraniczyć siebie od firmy.

c. decyzja o byciu lub niebyciu VATowcem. Wstępnie możesz założyć, że bycie podatnikiem VAT podniesie ceny Twoich usług o jakieś 5 do 23% procent, w zależności od tego, co sprzedajesz. Twój klient indywidualny (czyli nie firma) może być na tym mocno stratny. Twój klient biznesowy (czyli firma) wrzuci VAT w swoje koszty i nie odczuje go. Większość początkujących działalności gospodarczych niech na razie omija VAT. Ale finalną decyzję w tym temacie pomoże Ci podjąć mądra księgowa. Ją też warto wybrać przed założeniem firmy. O tym jak to zrobić, napiszę niebawem.

d. wybór PKD. Dość ważne, ale nie rzutujące na firmę tak silnie, jak wybór opodatkowania. PKD to taka wielka skrzynka bez dna, w której każdy rodzaj sprzedawanego przez Ciebie produktu czy wykonywanej usługi, teoretycznie musi się znaleźć. I tak na przykład, jeśli zakładasz serwis naprawy komputerów, w Twoim druku CEIDG-1, powinieneś umieścić numerek: „95.1  Naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komunikacyjnego”, a dokładniej cytuję: 95.11.NAPRAWA I KONSERWACJA KOMPUTERÓW I URZĄDZEŃ PERYFERYJNYCH.Czy ten numerek pozwala Ci naprawiać telefony? Tablety? No to musisz już sprawdzić – w PKD albo podczas rozmowy telefonicznej z Urzędem Statystycznym. Od razu powiem, że panie urzędniczki z tego miejsca są z reguł naprawdę bardzo miłe!

Przegląd numerków jest dość mozolną robotą, ale za to łatwo dostępną: Gofin.pl . Jeśli o czymś zapomnisz i nie wpiszesz danego numerku do CEIDG-1, będziesz mógł go potem dodać na Twoim profilu, właśnie na stronie CEIDG. Nie ma więc specjalnego stresu. Gorzej jest zrobić sobie z firmy śmietnik i napchać do niej kilkadziesiąt numerków, z których część może wymagać na Tobie stania się z miejsca podatnikiem VAT. Dobrze zatem, jeśli wcześniej przedzwonisz do Urzędu Statystycznego i telefonicznie zapytasz się, czy wybrane przez Ciebie numerki są pod tym względem bezpieczne. Może to nadgorliwość, ale wierz mi, że w tym kraju wszystko jest możliwe, o czym jako przedsiębiorca się dość szybko przekonasz.

4. CEIDG nada Ci, jakby z automatu, Twój numer NIP (o ile nie masz go jeszcze), a także REGON. Dane te, wraz z nazwą firmy, jej logo i  adresem możesz zamieścić na pieczątce. Ale uwaga! Pieczątka prawnie nie jest wymagana. Pomaga, ale nie jest konieczna.

To chyba tyle, jeśli mowa o założeniu firmy z lotu ptaka. W kolejnych postach wdamy się w szczegóły.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy, napisz proszę, co Cię powstrzymuje/ powstrzymywało w komentarzu poniżej.

(fotka z freeimeges.com)

2 komentarze

  1. Apropos konta bankowego to mam pytanie, jakie Pani poleca? Bo już szukam w internecie, są różne porównywarki jak ta https :// 6krokow. pl / ranking-firmowych-kont-bankowych-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza / ale tu są konta firmowe. Może Pani z doświadczenia jakieś polecić? Pozdrawiam.

    Post a Reply
  2. Krótko i na temat. Aczkolwiek wydaje mi się, że wiele osób ma sporo pytań związanych z marketingiem firmy, wyborem banków i innych rzeczy niezbędnych do skutecznego zarządzania firmą. Może tutaj ktoś mi podpowie czy istnieją jakieś miejsca w internecie lub fizycznie gdzie można skonsultować się z fachowcem ?

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *