Poszukujesz pracowników? Co wiesz o headhuntingu? Czy wiesz, czym różni się headhunter od rekrutera? Te dwa określenia są ze sobą bardzo często mylone, więc rozróżnienie, kiedy możesz jako szef firmy/działu, skorzystać z pomocy odpowiedniej osoby, może być dla Ciebie cenne.
Headhunting i rekrutacja zasadniczo wykorzystują różne taktyki, aby uzyskać ten sam wynik – zatrudnienie dobrego pracownika u Ciebie w firmie. Rekrutacja opiera się na kandydatach, którzy sami zgłaszają się do rekrutera wysyłając CV, natomiast headhunting jest podejściem bardziej proaktywnym, bo dociera do osób, które nie widziały Twojego ogłoszenia o pracę i wcale nie szukały pracy.
Czym zajmują się „zwykli rekruterzy” prowadzący „zwykłe rekrutacje”?
„Zwykła rekrutacja” opiera się na reaktywnej metodzie – jest idealna w przypadku łatwiejszych do obsadzenia stanowisk, które przyciągają dużą pulę kandydatów. Jeśli szukasz asystentki (bez większego doświadczenia i znajomości języków obcych), myślę, że nie będzie trudności z pozyskaniem takiej osoby – nawet w tydzień czy dwa tygodnie.
„Rekruter zwykły” albo Ty sam jesteś wówczas odpowiedzialny za publikowanie ofert pracy na portalach ogłoszeniowych, sprawdzenie potencjalnych pracowników (na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej) i ostateczną decyzję.
Czym zajmują się zatem headhunterzy?
Headhunter to firma lub osoba fizyczna, która świadczy usługi rekrutacji pracowników w Twoim imieniu (pracodawcy :). Łowcy głów są zatrudniani na zlecenie, aby znaleźć talenty i zlokalizować osoby, które spełniają określone wymagania, często bardzo nietypowe, na danym stanowisku.
Headhunterzy często specjalizują się w określonej dziedzinie lub branży, a większość z nich szuka kandydatów wysokiego szczebla, takich jak dyrektorzy lub trudno dostępnych specjalistów z dużym doświadczeniem. Dla przykładu: zatrudnienie asystentki zarządu, z biegłą znajomością języka niemieckiego i angielskiego oraz z doskonałą prezencją i minimum 5-letnim doświadczeniem – to już jest pewne wyzwanie, szczególnie gdy szukasz kogoś do pracy w małym mieście, a nie w stolicy, i nie za miliony.
W jaki sposób działają tacy łowcy głów?
Istnieją różne metody pozyskiwania kandydatów, które headhunterzy wybierają w zależności od potrzeb. W Personii również tak działamy – poniżej podaje kilka przykładów naszych rekrutacji:
- metoda headhuntingu telefonicznego na specyficzne stanowisko Specjalisty ds. Sprzedaży Stali Nierdzewnej – nasze headhunterki wyciągnęły pracownika z firmy konkurencyjnej głównie dzięki dobrym rozmowom telefonicznym, bo wiedziały, jak zacząć rozmowę, kiedy najlepiej zadzwonić i co finalnie powiedzieć, by przekonać kandydata, który wszak – był podczas tej rozmowy w pracy!
- metoda direct search – rekrutacja na stanowisko Inżyniera Oprogramowania Embedded, gdzie headhunterki zdobyły kontakt do kandydata dzięki poleceniom i wieloletniej pracy na rekomendacjach,
Łowca głów to nie tylko fantazyjne imię dla rekrutera — to ekspert w branży rekrutacyjnej i niezbędny element układanki, jak masz więcej niż przeciętne wymagania co do sylwetki kandydata.
PS. Jeśli potrzebujesz pomocy przy rekrutacji, sprawdź jak możemy Ci pomóc.