fbpx

Przygotowanie do własnego biznesu – 20 porad na start

Posted on 17/maj/2016


Staszek marzy o własnej firmie. Nawet nie marzy, ale już planuje. Angelika także zaczyna powoli swą przygodę z biznesem, stara się o dofinansowanie. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz? Co warto zrobić, gdy chcesz założyć firmę?

Co trzeba wiedzieć przed założeniem firmy?

20 porad na start:

 

  1. Biznes to super przygoda, choć jest też jazdą bez trzymanki. Może on na zawsze zdefiniować to, kim jesteś.
  2. Bycie biznesmenem / bizneswomen wymaga myślenia długofalowego. To nie jest myślenie na rok, w stylu „jakoś to będzie”. Wtedy nie będzie.
  3. To nie Ty jesteś królem, nie Twoja firma i nie Twój wystrzałowy produkt. Także nie jakiś poszczególny klient. Królem biznesu jest zawsze rynek. To on weryfikuje rzeczywistość.
  4. Biznes bez marketingu nie utrzyma się długo na rynku, nawet jeśli chwilowo zaistnieje. Biznes bez sprzedaży nawet nie zaistnieje.
  5. Każdy szef firmy, im mniejszej, tym bardziej, jest przede wszystkim sprzedawcą. Nie fryzjerem (jeśli zakładasz gabinet fryzjerski), nie informatykiem (jeśli zakładasz firmę, by kodować dla innych na zlecenie). Właściciel firmy jest przede wszystkim SPRZEDAWCĄ.
  6. Zanim założysz firmę, miej już pierwszych klientów.
  7. Większość założonych firm upada w ciągu 1-2 lat od daty powstania. Brak pieniędzy nie jest tego główną przyczyną. Wszelkie badania podkreślają kolosalne znaczenie czynników miękkich – determinacji właściciela, jego elastyczności, pracowitości, kompetencji interpersonalnych.
  8. Firma to nie Ty. Miej swoje życie także poza nią i nie uzależniaj wszystkiego od tego, jak jesteś postrzegany na rynku. Prowadzenie firmy jest tylko częścią życia i jeśli kiedyś pomylą Ci się priorytety, będziesz w czarnej d.
  9. Jeśli nie masz zapału, pasji do tego, co robisz, to  – sorry – zginiesz.
  10. Prowadzenie firmy – jak wynika z badań – jest największą szansą na wzbogacenie się. Wśród milionerów najwięcej jest właścicieli firm.
  11. Dbaj o ludzi. Prawie nic innego jak biznes tak mocno nie zweryfikuje tej życiowej kompetencji.
  12. Dbaj o siebie. Prawie nic innego jak biznes tak mocno nie zweryfikuje Twojej asertywności i siły psychicznej.
  13. Umiej śmiać się z siebie.
  14. Prowadź dwa osobne budżety – firmowy i domowy. Ucz się porządków w papierach.
  15. Płać podatki. Planuj mądrze wydatki. Inwestuj w siebie, inwestuj w firmę, byle z głową. Jeśli na firmie chcesz się jedynie dorobić, są do tego lepsze metody niż bycie na swoim.
  16. Jeszcze przed założeniem firmy zaplanuj sobie (tak! grubo przed czasem) dwa minimum tygodniowe urlopy. Wpisz w kalendarz, obiecaj sobie, że zostawisz komputer w domu. Kup bilety. Inaczej – założę się – nie odpoczniesz przez rok czy dwa.
  17. Czytaj tego bloga 🙂 Polecam szczególnie na start 3 główne obowiązki szefa – czy wszystkie są jednak konieczne?
  18. Spędzaj czas z ludźmi, którzy są na TAK. Których życie jest pełne optymizmu. Którzy wierzą w Ciebie. Którzy poklepią po plecach przy trudnych początkach.
  19. Pracuj z myślą zatrudnienia ludzi. Oswajaj się z delegowaniem obowiązków i od samego początku pracuj tak, jakbyś tworzył coś większego od siebie. To mega uprasza potem życie. Wiem, co mówię, bo ja zaczynałam z myślą o małej firmie, a potem nastała przemiana procesów i myśli w głowie – oj, to była praca!
  20. Pamiętaj zawsze, że to nie firma budować ma Twoje poczucie wartości. Ono wynika z głębi, ona wynika z serca.  Żaden klient ani partner w biznesie nie może stanowić o tym, kim jesteś.

3 komentarze

  1. Najważniejszy jest punkt 9! Firmy upadają, bo ludzie myślą, że skoro sąsiad ma podobną firmę i mu dobrze idzie, to mnie też się uda. A to błąd. Sąsiadowi idzie dobrze nie dlatego, że branża jest dochodowa, ale dlatego, że on się tą branżą od dawna interesuje, siedzi w niej, zna nowinki, może opowiadać o nich godzinami itp.

    Jeżeli zakładamy firmę w branży, która średnio nas interesuje, to po pewnym czasie nawet nie będzie nam się chciało włączyć laptopa, żeby sprawdzić, czy przyszedł jakiś nowy mejl. Podświadomie będziemy robić wszystko, by mentalnie oddalić się od firmy, a to nieuchronnie prowadzi do jej upadku. A gdy firma upadnie, paradoksalnie – poczujemy ulgę.

    Pasja to podstawa. To właśnie pasja pozwala przetrwać wszystkie przeciwności, których na początku działalności nikt nie uniknie.

    Post a Reply
  2. Ciekawy artykuł, duża część z podpunktów przewijała się już w podobnych artykułach ale ważne jest to aby nigdy o nich nie zapominać.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *