fbpx

Jak sprawić, by stres stał się pożyteczny?

Posted on 8/sie/2022


Czy Twój stres jest szkodliwy? NIE JEST. Powtarzam: Badania mówią, że nie jest (!). Szok? Możliwe, bo mnie bardzo to zdziwiło, gdy czytałam książkę „Siła Stresu”, której autorką jest Kelly McGonigal.

 

 

Jakie jest Twoje podejście do stresu?

 

Książka ta odczarowuje – dosłownie odmienia o 180 stopni – podejście do stresu, płynące z najnowszych (sic!) badań naukowych. Stres może wydłużyć Ci życie, być źródłem inspiracji, rozwoju, radości, a nawet sprawić, że – o ile jesteś w ciąży – Twoje dziecko będzie mieć większą odporność psychiczną i lepiej radzić sobie w życiu. Stres, nawet traumatyczny, może okazać się źródłem dobrych rzeczy w naszym życiu.

Piszę te słowa i gdyby nie to, jak mocno naukowa i nowoczesna jest powyższa pozycja – sama nie byłabym w stanie, jako psycholog biznesu, do końca w to uwierzyć. Wiemy przecież z licznych innych badań, że osoby zestresowane krócej żyją, cierpią na nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia, mają problemy ze snem, rozchwiania emocjonalne czy trudności z budowaniem relacji. Ta lista nie ma końca.

A jednak.

 

 

Jak stresować się mądrze?

 

Jeśli DOSKONALISZ swoją umiejętność stresowania się – możesz z niej wynieść więcej dobrego niż poprzez UNIKANIE stresu. „Tylko stres i przekonanie o tym, że jest szkodliwy, ma zabójczy wpływ na ludzi. Jeśli doświadczasz stresu i WIDZISZ W NIM SENS, będziesz statystycznie żył dłużej, niż ci, co mają niewiele stresu.” – pisze na podstawie badań McGonigal.

Książka pełna jest żywych przykładów tego, jak mentalna zmiana podejścia do stresu podnosi jakość życia, wspiera samopoczucie i uczy budowania relacji.

 

 

Stres – moje doświadczenia

 

Ja osobiście, jako CEO Personia Szkolenia i Rekrutacja i trener biznesu, który z racji prowadzenia firmy od ponad 13 lat mam wiele stresujących chwil w swojej pracy na co dzień, wyszłam po tej lekturze silniejsza, mądrzejsza i zapragnęłam jeszcze większych wyzwań i jeszcze większej odpowiedzialności w moim życiu. Zaczęłam to też przekładać na realizowane przeze mnie szkolenia, mówiąc czy to na spotkaniach 1:1, czy to 1:20 czy 1:100 o tym, jak ważne jest widzieć sens w tym, co nas stresuje – czy to w sprzedaży, zarządzaniu czy rozmowie z klientem/współpracownikiem.

 

Wiedziałeś/aś o tym, że stres ma tak silne pozytywne skutki?

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *