Nowoczesne technologie pozwalają zespołom na sprawną komunikację, niemalże czasem jak w realu. Pracownicy mogą ze sobą swobodnie współpracować z dowolnego miejsca na świecie. Czasem pracują też ze sobą od wielu lat, a czasem dopiero co się poznają.
Musimy przy tym pamiętać jednak, a Ty jako szef powinieneś pamiętać o tym szczególnie, że dobre WiFi czy nawet najlepiej zorganizowany onbaording pracownika nie utrzyma dobrej komunikacji w zespole długofalowej perspektywie, nie kreuje też długofalowej kultury organizacyjnej wspierającej członków w trudnościach.
Pomaga to za to zrobić regularna, akceptowalna przez wszystkich i dobrze przemyślana integracja. Taka, w której mieszają się poszczególne zespoły, zaś osoby wiekowo / stanowiskowo / stażowo czy działowo różne pracują w jednym teamie.
Co daje taka dobrze zorganizowana integracja?
Umiejętność rozwiązywania problemów!
Jak mówi słynne powiedzenie: “W zespole siła!”. Tak też jest przy sukcesach – najczęściej osiągamy je zespołowo, rzadziej na własną rękę. Kilkuosobowe grupy współpracujące ze sobą w przyjaznym otoczeniu, rozwiązując problemy niezwiązane bezpośrednio z pracą, częściej wyrażają swoje opinie, zadają pytania i oferują nieszablonowe rozwiązania. Nie boją się czegoś nie wiedzieć – a to jest bardzo ważne.
Poniżej atuty dobrze zorganizowanej integracji:
1. Zachęca do kreatywności
Zmiana środowiska może pomóc zespołowi spojrzeć na codzienne sytuacje w pracy w inny, bardziej kreatywny sposób. Otwarte dyskusje, omawianie pomysłów z zespołem może dać pracownikom świeże spojrzenie na to, jak rozwiązać dany problem, jak podejść do danej sytuacji.
2. Wspólne spędzanie czasu pozwala skracać dystans i buduje zaufanie
Imprezy integracyjne tworzą okazję do większej otwartości i budzą zaangażowanie. Skracanie dystansu wpływa pozytywnie na relacje między pracownikami. Jest to szansa na bliższe poznanie (współ)pracowników, by móc ich wspierać. Aby zespół mógł efektywnie ze sobą współpracować musi sobie ufać. Zaufanie sprawia, że ludzie czują się bezpiecznie i komfortowo, a zarazem zwiększa proaktywność.
3. Mniejsze wypalenie zawodowe
Z doświadczenia wiem, że wypalenie zawodowe staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Wyczerpanie, brak motywacji, depresja to tylko niektóre z jego objawów. Dlaczego wypalenie znalazło się w tym zestawieniu? Członkowie zespołu, którzy rozumieją wymagania, obowiązki i wynikający z nich stres mogą zapewnić sobie nawzajem wsparcie emocjonalne.
4. Poprawa komunikacji i nastroju
Integracja może pomóc zespołom w lepszym zrozumieniu się nawzajem i stworzyć bardziej otwartą komunikację. Rozwijanie relacji poza biurem tworzy przestrzeń do swobodnych i naturalnych rozmów. Podczas imprez integracyjnych jest przestrzeń również na zabawę. Dzięki temu tworzymy pozytywne środowisko pracy i pomagamy (współ)pracownikom poczuć się docenionymi.
5. Odkrywanie mocnych i słabych stron
Dzięki integracjom menedżerowie mają szansę na poznanie mocnych i słabych stron pracowników oraz ich talentów. W ten sposób, w przyszłości mogą wykorzystać tę wiedzę do budowy bardziej efektywnych zespołów. Z takich spotkań można również dowiedzieć się sporo na temat tego, kto z kim ma jakie relacje i kto ze sobą najlepiej współpracuje.
6. Większa produktywność i motywacja
Wygospodarowanie czasu na integrację zespołów redukuje stres i dodaje pozytywnej energii, co przekłada się na większą wydajność. Zwiększa również motywację, dodaje nowej siły do wypełniania codziennych zadań i obowiązków.
Integracja to bardzo prosty sposób na stworzenie skutecznego zespołu, który uwielbia swoją pracę.
A Ty, w jaki sposób integrujesz się ze swoim zespołem? Na zdjęciu poznasz zespół Personii na 14 Urodzinach Firmy. Tak się właśnie integrowałyśmy – by potem lepiej pracować. Taka prawda.
Ps. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarządzania zespołem – wejdź na naszą stronę: https://www.personia.pl/nasze-uslugi/ Znajdziesz tam wiele informacji o tym, jak lepiej budować autorytet, jak motywować, jak delegować, jak egzekwować zadania.