Jesteś introwertykiem? To świetnie! - Jak prowadzić własną firmę? | Jak prowadzić własną firmę?

Jak Prowadzić Własną Firmę

JPWF

marta

tagline

marta

Bądź na bieżąco!

  • Otrzymuj informacje o nowych artykułach i darmowych szkoleniach prosto na Twoją skrzynkę pocztową.
  • Dołącz do grona moich stałych czytelników*.
 

* Oświadczam, że zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych i informacją o administratorze danych osobowych dostępnymi tutaj i zrozumiałem/am ich treść, a także treść przysługujących mi praw w związku z przetwarzaniem danych. Zrozumiałem/am, że wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w celu subskrypcji do newslettera jest dobrowolne i może być w każdym czasie odwołane. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Personia Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Gdyni w celu subskrypcji do newslettera i kierowania do mnie informacji marketingowych i handlowych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 
Jesteś introwertykiem? To świetnie!

Jesteś introwertykiem? To świetnie!


Opublikowano  27/11/2016


Świat pieje na temat ekstrawertyków. Albo piał. Teraz przyjdzie moda na introwersję. Zobaczysz.

Ekstrawersja czy introwersja?

 

Zainspirowana artykułem w grudniowym numerze magazynu „Sukces”, ale i doświadczeniami w sprzedaży, rekrutacji czy zarządzaniu ludźmi, śmiem twierdzić, że ekstrawertyzm doszedł do ściany. Sama jestem ekstrawertyczką i pamiętam, jak jeszcze 5 czy 6 lat temu było to „coś”. Łatwe nawiązywanie kontaktów, otwartość na nowe doświadczenia, przebojowość, postawa pełna radości i optymizmu – to niewątpliwe atuty. Tyle, że dziś są przeceniane.

 

Skrajny ekstrawertyk ma swoje wady:

Skrajna ekstrawersja – u pracownika, klienta czy szefa, może skończyć się budowaniem jedynie jego kariery zawodowej i jego listy osiągnięć. Skrajna ekstrawersja kończy się też nierzadko pustym gadulstwem, rodzi roszczeniowość (postawę w stylu „mi się nie należy?!”) i manipulowanie faktami. Po to, by ekstrawertyk, czyli ten który tylko głośniej krzyczy, dostał więcej, szybciej i lepiej.

 

Ale przecież ekstrawersja też jest ok!

Ekstrawersja jest ok, o ile jest kontrolowana. Jeśli nie depcze innym po piętach, nie wpada w arogancję i samochwalstwo. Takich umiarkowanych ekstrawertyków się kocha – świetnych improwizatorów, potrafiących rozbawić w najtrudniejszej sytuacji, ale też umiejących słuchać i poczekać na swoją kolej.

 

Co zatem z introwersją?

Przez lata mówiło się, stereotypowo i niesłusznie, że introwersja jest jakby gorsza. Bo introwertyk siedzi cicho, więcej słucha niż mówi, raczej stroni od ludzi niż biegnie ich zagłaskać. To nie było sexy. Ani w towarzystwie, ani w biznesie.

 

Chwała Bogu, czasy się zmieniają i w tym pędzącym świecie nadchodzi moda na slow food, na produkty eco i wolniej robiony towar „hand made”. Nawet McDonald’s przestaje być klasycznym fast foodem, inwestuje w brązowe barwy i „bileciki”, które karzą czekać klientom na swoje zamówienie.

 

Handlowców dynamicznych zastąpią empatyczni, miejsce charyzmatycznych szefów zajmą niebawem pokorni i skromni w duchu. Rozgadanych pracowników, robiących najwięcej dymu wokół siebie, wymieni się na skrupulatnych, analitycznych i trzeźwo myślących, nawet kosztem tego, że czasem zwyczajnie mniej się wypowiedzą. Ale za to jak się już wypowiedzą, powiedzą rzeczowo i z troską – nie tylko o siebie, ale też z troską o innych i firmę.

 

Kimkolwiek jesteś:

Zaakceptuj swoją intro- czy ekstrawersję. I niezależnie od tego nieustannie rozwijaj empatię, pokorę i skromność. Szanuj drugiego człowieka. Kształtuj mądrą pewność siebie i asertywność. To będziesz w życiu spełniony 🙂

 

ps. A tutaj piszę o cechach idealnego handlowca. Zajrzyj!

Zobacz także:

Które firmy osiągają największe sukcesy?
Jak zatroszczyć się o zespół sprzedażowy w czasie kryzysu?
Płatności online, czyli jak szybki przelew rozpoczyna erę całodobowego rozliczania
Płatności online, czyli jak szybki przelew rozpoczyna erę całodobowego rozliczania
Spodobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco. W prezencie otrzymasz webinar "Jak Systematycznie Pracować nad Sobą i Swoim Biznesem 365 dni w roku?"!
  • Joanna Ekert

    Bardzo ciekawe przemyślenia.

  • Aleksandra Kasprzyk

    Świetny tekst., pokrzepił mnie. Szkoda tylko, że introwertycy mają takie problemy ze znalezieniem kogoś do pary. Ale to już temat na inną dyskusję.