Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa. - Jak prowadzić własną firmę? | Jak prowadzić własną firmę?

Jak Prowadzić Własną Firmę

JPWF

marta

tagline

marta

Bądź na bieżąco!

 • Otrzymuj informacje o nowych artykułach i darmowych szkoleniach prosto na Twoją skrzynkę pocztową.
 • Dołącz do grona moich stałych czytelników*.
 

* Oświadczam, że zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych i informacją o administratorze danych osobowych dostępnymi tutaj i zrozumiałem/am ich treść, a także treść przysługujących mi praw w związku z przetwarzaniem danych. Zrozumiałem/am, że wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w celu subskrypcji do newslettera jest dobrowolne i może być w każdym czasie odwołane. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Personia Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Gdyni w celu subskrypcji do newslettera i kierowania do mnie informacji marketingowych i handlowych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 
Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa.

Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa.


Opublikowano  02/04/2019


Mów, co dla Ciebie ważne, by zespół podążał za Tobą. Jak to zrobić w praktyce?

Wiele badań  przeprowadzanych wśród pracowników wykazuje, że najczęstszym źródłem niezadowolenia z pracy są relacje z przełożonymi, tj. dokładnie  zachowania szefa.
Na ten temat na łamach mojego bloga po raz kolejny wypowie się, Krzysztof Wilczewski,  który działa  z ramienia Personii w Elblągu i Olsztynie.

 

Co zrobić, by zespół podążał za Tobą?

Expose szefa.

 

W swojej pracy zawodowej miałem okazję awansować na lidera i zarządzać zespołem, gdzie jeszcze do niedawna byłem tylko kolegą z zespołu. Budowałem zespół od podstaw i zmieniałem go, dostosowując do potrzeb organizacji. Miałem też okazję pracować z menadżerami i dyrektorami, wspierając ich w pracy z zespołami.
Na każdym z tych etapów i bez względu na miejsce i charakter moich działań, nieodzownym elementem, który zapewniał dobre funkcjonowanie zespołu  i utrzymanie odpowiednich relacji szefa z podwładnymi był dobry przepływ informacji oraz transparentność pewnych działań, które wynikały z wartości, które ja i inni szefowie ceniliśmy sobie najbardziej.
Skąd jednak osoby w zespole mogły wiedzieć co to za wartości, którymi się kierowałem?

 

Expose Szefa:

Otóż dowiadywali się o tym bardzo szybko, gdy tylko rozpoczynałem z nimi pracę. Tu przytoczę słowa George R. Walther, autora książki „Mówisz – masz”, który jasno dowodzi, że: „To, co otrzymujesz, zależy od tego, co mówisz”.
Ja otrzymywałem to, co chciałem, ponieważ jednym z elementów, jakie robiłem od samego początku i to  cyklicznie było powtarzanie „Expose Szefa”.

 

Standardowe expose szefa zawierało:

 • najważniejsze wartości, którymi sam będę kierował się w pracy,
 • postawy i zachowania, które nie będą tolerowane,
 • cele jakie chcę wspólnie z zespołem chciałem osiągnąć i przekładałem je na oczekiwania wobec nich.

Jak przygotować i wygłosić takie expose

Takie wystąpienie szefa powinno składać się z kilku istnych elementów, które nad wyraz przejrzyście opisane są w pozycji książkowej, którą serdecznie polecam do przeczytania: „Psychologia Szefa, Szef to zawód” autorstwa Jerzego Guta i Wojciecha Hamana. Brzmią one:

 • przedstawienie intencji, które wyjaśnią powód wygłoszenia expose
 • określenie minimalnych granic, czyli wymiernych zachowań, których  szef nie będzie tolerował
 • nazwanie maksymalnych preferencji, czyli postaw i zachowań wykraczających ponad obowiązek, za które szef będzie szczególnie doceniał
 • zamkniecie expose i zaproszenie do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, a w razie potrzeby do dyskusji lub ustalenia wspólnych reguł panujących w zespole.

Poniżej podzielę się jednym z takich expose, które przygotowałem jakiś czas temu, wówczas gdy obejmowałem funkcję szefa zespołu trenerskiego:
„Ponieważ od niedawna mam przyjemność pełnić funkcję kierownika i wraz z Wami kreować to, co potrzebne jest w sieci sprzedaży i nie tylko, chce określić co jest dla mnie ważne w naszej współpracy. Jest to też pewne przypomnienie dla osób, które już są dłużej w zespole. Opowiem o tym,  które elementy, zachowania i postawy będę szczególnie doceniał, a czego nie będę tolerował. Pozwoli nam to bardzo dobrze wejść w relację i nie będzie rodziło domysłów (np. dlaczego z każdym z Was być może inaczej pracuję). Zależy mi na tym, aby określone wspólnie cele były w dobrej atmosferze realizowane z korzyścią dla nas wszystkich.

Nie będę tolerował:

 • braku pomocy kolegom z zespołu, jeśli jest potrzeba
 • braku dotrzymywania wyznaczonych przez siebie terminów realizacji zadań
 • wymówek, że stało coś na przeszkodzie w realizacji, jeśli wcześniej nie nastąpiła informacja, że coś negatywnego się dzieje
 • połowicznego wywiązywania się z zadań (wykonane w niewystarczalnym stopniu),
 • kłamstwa i niewykonywania przyjętych zadań, bez wyraźnego, rzeczywistego uzasadnienia (nie toleruję „ściemy”)
 • wszystkiego, co uderza w wizerunek zespołu, który budujemy wszyscy razem, ale i każdy z osobna
 • realizacji zadań inaczej niż zakładał to program i rama czasowa
 • prowadzenia spotkań na freestylu, bez przygotowania, programu – choćby planu
 • braku rozliczeń budżetu wg ustalonych wspólnie i przyjętych kryteriów lub niezgodnie z rzeczywistością
 • nieprzestrzegania zasad, które ustalimy wspólnie w zespole.

Zapewniam Was, że bardzo mocno stawiam na to, by Was doceniać za włożony wkład i zaangażowanie  w realizację stawianych przed nami celów, bo wierzę, że sukces i rozwój buduje się na pozytywnych wzmocnieniach. Zamierzam konsekwentnie doceniać postawę i zachowania, które są dla mnie bardzo ważne.

Będę mocno doceniał:

 • wzajemną pomoc przy realizacji programów i projektów
 • chęć samorozwoju i dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem
 • wymienianie się pomysłami, książkami
 • zaangażowanie w projekty realizowane, nawet jeśli nie jestem członkiem danego zespołu projektowego
 • inicjatywę w kontaktach w podległym regionie z kierownikami, dyrektorami i ekspertami
 • realizacja i zaangażowanie w trzy obszary (tutaj nazwałem konkretne, kluczowe obszary działań w organizacji)
 • wprowadzanie pozytywnej atmosfery do zespołu, nie jesteśmy rywalami – lecz partnerami (bez względu na staż, czy stanowisko zajmowane w zespole)
 • otwartość w komunikacji i inicjatywę komunikacji ze mną i innymi

Chcę byśmy działali w myśl zasady w „grupie siła” i bardzo mocno chciałbym postawić na wzajemną komunikację a także na podnoszenie własnych kompetencji, bo od siebie wzajemnie jesteśmy w stanie nauczyć się bardzo dużo. Jeśli są potrzeby i pytania to jestem zawsze do waszej dyspozycji”

 

Tak przygotowany tekst przekazywałem swojemu zespołowi zapraszając na koniec do dyskusji i ustalenia wspólnych zasad, co zawsze układało pracę na długi czas.
Serdecznie zachęcam Cię do tego, by znaleźć czas na przygotowanie podobnego tekstu, wg wartości, jakie cenisz sobie najbardziej. Dzięki temu łatwiej zyskujesz autorytet w zespole, otwierasz przestrzeń do dobrej komunikacji, w przyszłości możesz odwoływać się do ustalonych zasad, a nade wszystko zespół wie, co jest pożądane i idzie za Tobą.
Przyszłościowo raz na jakiś czas warto przypomnieć zespołowi te wartości, by utrwalać wzorce. Robiłem to mniej więcej raz na rok, lub gdy do zespołu przychodziły nowe osoby. Za każdym razem takie działanie zapewniało mi pełną przejrzystość działań.

 

Zobacz także:

Płatności online, czyli jak szybki przelew rozpoczyna erę całodobowego rozliczania
Płatności online, czyli jak szybki przelew rozpoczyna erę całodobowego rozliczania
Jak w skuteczny i prosty sposób wdrożyć RODO?
Jesteś perfekcjonistą? To dobrze.
perfekcjonizm. perfekcjonista
Spodobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco. W prezencie otrzymasz webinar "Jak Systematycznie Pracować nad Sobą i Swoim Biznesem 365 dni w roku?"!