fbpx

3 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o pieniądzach, ale boisz się zapytać…

Posted on 20/mar/2016


Pieniądze. Pieniążki. Budżet, kasa, dolary czy euro. Te słowa budzą dziś tyle emocji, co miłość i seks. No może seks wygrywa … 🙂 Nie mniej jednak dla aktywnych, przedsiębiorczych liderów na szczycie, a także dla ich followersów, $ ma kolosalne znaczenie. Co musisz wiedzieć o naturze pieniądza, by być w życiu bogaty?

 

1. Pieniądz nie może być celem samym w sobie.

Najczęstszym mocnym błędem myślenia o kasie, jest założenie, że bycie bogatym to cel sam w sobie. Podczas gdy bogactwo powinno być efektem ubocznym innego, większego planu na życie. Ci, którzy bogacą się dla samego bogactwa, finalnie kończą dwojako.

 

Albo tracą wszystko co mają, bo manifestują siebie poprzez bogaty, drogi w utrzymaniu dom, samochód i pokazowy styl życia. Bo myślą, że zjednać innych, tych wpływowych i majętnych można tylko strategią życia typu glamour. Problemem wówczas staje się sytuacja, gdy majątek się kurczy i nagle grono tych rzekomo bliskich, oddanych znajomych, kurczy się jeszcze szybciej.

 

Albo materializm zabija w nich radość życia, zwykłego cieszenie się z dnia. Więc chodzą na co dzień sfrustrowani, niespełnieni, bo prawdziwe emocje dostarcza im tylko niebywała transakcja i coraz większe przelewy na koncie. Smutne to, a jakże prawdziwe.

 

Jeśli jednak masz plan na życie, gdzie dajesz coś innym, coś naprawdę wartościowego, i za to Ci płacą, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Wówczas kasa na koncie jeszcze lepiej pozwala Ci ten właśnie cel realizować, i być jeszcze lepszym tym, kim jesteś. Wówczas zapewniam Cię mocno – staniesz się fenomenalnie bogaty – nie tylko duchowo czy interpersonalnie, ale także, no właśnie – finansowo.

 

Bycie bogatym tylko pod względem majątku, podczas gdy naprawdę jesteśmy puści i próżni, to wielka życiowa porażka.

 

2. Pieniądz to narzędzie.

Chcesz zrobić makijaż? Potrzebujesz podkładu. Chcesz skosić trawę? Potrzebujesz kosiarki. Chcesz pomalować dom? Potrzebne Ci farby.

Pieniądze to też tylko i wyłącznie środek do lepszego życia. Skoro nie powinny być celem same w sobie, czym mają się stać w Twoim życiu? Tylko narzędziem. Narzędziem do odpoczynku, tak jak lubisz, narzędziem do zachowania lepszego zdrowia. Narzędziem do realizacji marzeń. Narzędziem do tego, by lepiej czuć i smakować życie. Niczym więcej.

 

W myślach dokończ podane przeze mnie zdanie: Pieniądze są mi potrzebne do …. . No właśnie – do czego? Im więcej odpowiedzi, tym lepiej. Bo to ilość i jakość tych odpowiedzi uzmysławia Ci, że są narzędziem.

 

Wiele osób żyje w micie pieniądza, w ich rzekomej potędze czy majestacie. Uzależniają bycie szczęśliwym od tego, czy są czy też ich nie ma w portfelu. A wiesz co dzieje się wówczas? Wówczas zarządzanie nimi i myślenie o nich staje się upośledzone. Kontrola pieniędzy jest wówczas mało możliwa. To raczej $ mają Ciebie w swoich sidłach, choć może się łudzisz, że jest odwrotnie… .

 

Pieniądze to narzędzie. Nic więcej.

 

3. Pieniądze powiedzą Ci kim jesteś. Im większe, tym bardziej.

Pieniądze nie są w stanie Cię zmienić. Choć zdanie to może budzić obiekcje, jest bardziej prawdziwe niż trawa zielona. Wszystko co pieniądze robią sprowadza się do podkreślenia tego, kim jesteś w istocie.

Jeśli jesteś w duszy empatyczny i otwarty na ludzi, pieniądze wydobędą z Ciebie jeszcze więcej empatii i otwartości. Ale jeśli jesteś arogancki i napuszony, większa kasa nie nauczy Cię szacunku do innych czy hojności. Wręcz przeciwne – gdy będziesz bogaty, staniesz się jeszcze większym zgrywusem, z nosem podniesionym horrendalnie wysoko.

 

A wszystko w myśl maksymy – dam Ci kasę, to dopiero zobaczę, kim jesteś.

 

A w PS. zapytam, czym są dla Ciebie pieniądze i jak zakończyłeś zdanie z punktu 2. U mnie kasa pozwala się mocniej rozwijać i zabierać dzieci w miejsca, które są trudniej dostępne. To wielka przyjemność patrzeć, jak moje bąble cieszą się z pikniku przy basenach czy widząc skaczące delfiny. A u Ciebie?

4 komentarze

 1. Pieniądze są mi potrzebne do… niezależności

  Do podstawowa odpowiedź 🙂 pieniądze = więcej czasu = możesz robić rzeczy które naprawdę chcesz.

  Pozdrawiam

  Post a Reply
  • Kamil, a jakie to rzeczy? Masz je już zaplanowane?

   Post a Reply
   • Jak najbardziej i cały czas je wdrażam tylko że dzieląc czas na prace, rodzinę i prace po pracy jest dość ciężko. Aktualnie pracuje nad magisterką, inwestuje, trenuje. W planach mam zgłębienie inwestycji w nieruchomości, poszerzenie wiedzy z zakresu polityki i gospodarki, myślę o własnym blogu… pomysłów jest wiele trochę gorzej z czasem,
    ale jak to się mówi pomału 🙂

    Post a Reply
 2. Pieniądze są mi potrzebne do podróżowania, zwiedzania świata, smakowania kuchni, poznawania zwyczajów, uczenie się języków, przyswajania nowych umiejętności (spawania, żeglowania, prowadzenia badań, gry w golfa itp)

  Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.