fbpx

5 księgowych błędów przedsiębiorców, które radykalnie obniżają zyski.

Posted on 8/lut/2017


Czy wiesz, że sporo przedsiębiorców, nawet tych, którzy mają już kilka dobrych lat firmę, prowadzi nieuporządkowaną księgowość? To niby błaha sprawa, szczególnie na działalności gospodarczej. Jednak mieszanie rachunków bankowych, bałagan w fakturach kosztowych i brak wskaźników efektywności na pewno obniża Twoje finansowe osiągi.

 

 

Temat jest bardzo ciekawy, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że powoli nastaje u nas w kraju moda na oszczędzanie czy inwestowanie. Blogów na ten temat też jest naprawdę sporo.

 

Wydawać by się mogło, że skoro osoby indywidualne uczą się oszczędzać na prądzie i kupują odzież na wyprzedaży, to tym bardziej przedsiębiorcy doskonale potrafią zarządzać swoimi finansami w firmie.

 

Niestety, nic bardziej mylnego. Moi coachingowi klienci, szczególnie ci, którym akurat nie idzie tak, jakby sobie tego życzyli, powyższą tezę poddają w mej głowie pod znaczną wątpliwość. Dlatego przed Tobą teraz artykuł o tym, czego nie robić, jakich błędów nie popełniać, by nie tracić na tym finansowo. Bo tak, jeśli popełniasz poniższe błędy, to na pewno tracisz wiele złotówek co miesiąc.

 

Poznaj 5 księgowych błędów, które radykalnie obniżają Twoje zyski:

 

1.Twoja księgowa jest tylko księgową.

Przynosisz dokumenty, ona księguje potulnie i w terminie. Czasem jedynie zadzwoni, że czegoś nie da się wrzucić w koszty. To znak, że czym prędzej powinieneś przenieść się do innego biura.

 

Dobra księgowa / y doradza, mówi, co się stanie, jeśli zaksięgujemy taki dokument. Pyta sama z siebie, czy nie chcesz obniżyć podatków i edukuje, jak możesz to zrobić.

 

2. Twojej księgowej, hmmm … , nie ma.

Jeszcze gorzej. Jeśli sprzedajesz zabawki, wyroby skórzane czy pieczesz torty – to jest zadanie, które ma skupić Twoją maksymalną uwagę. Nie prowadź sam swojej księgowości!! Rząd nam co chwilę funduje inne przepisy, kto by się w tym na bieżąco połapał, gdy ma jeszcze klientów do obsługi i mnóstwo innych biznesowych tematów na głowie?

 

Zostaw księgowanie księgowym. Jeśli nie znasz dobrego księgowego osobiście, jest też przecież księgowość internetowa.

 

3. Prowadzisz jeden rachunek bankowy…

… na tematy służbowe i tematy prywatne. Katastrofa natury psychologicznej. Przez ten błąd odnosisz wrażenie, że firma to Ty, a Ty to firma. A tak naprawdę nie jest. O tym, by z rachunku przeznaczonego na firmę robić sobie normalne wypłaty pisałam też w mojej książce.

 

Firma, nawet najbardziej dochodowa, zawsze będzie tylko firmą, osobnym produktem. Nie będzie Tobą.

 

4. Nie prowadzisz analiz.

Każdą fakturę, każdy wydatek powinien być przez Ciebie skrupulatnie odnotowany, nawet w zwykłym Excelu. Księgowa księguje – to fakt. Ale nie analizuje, przynajmniej rzadko.

Ona raczej sama z siebie nie powie ci, ile wydajesz na marketing, o ile wzrosły płace w porównaniu do zeszłego roku. Jakim procentem przychodów są Twoje średnie koszty? To wszystko są ważne informacje, po których widać, na ile firma rozwija się. Zestawienie miesięczne, a także wieloletnie tych przykładowych wskaźników będzie na wagę złota.

W korporacjach zatrudnia się ludzi na cały etat, tylko do tego, by mierzyli i porównywali wskaźniki. Chyba nie chcesz być gorszy?

 

5. Znaj sam przepisy prawa.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi. Nie bądź ignorantem. Pytaj innych przedsiębiorców, co i dlaczego wrzucają w koszty. Znam księgowe, które nie uznają rachunku za kawę z restauracji, gdzie miałeś spotkanie. Znam też takie księgowe i takich przedsiębiorców, którzy zgodnie z przepisami tą przysłowiową kawę wrzucają w koszty.

Szukaj, to znajdziesz 🙂

Przeczytaj też o 3 podstawowych obowiązkach szefa. Zdziwisz się, co tam odkryjesz!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *