Ten post to pigułka wiedzy i przemyśleń na temat – kolokwialnie rzec ujmując – robienia kasy.
Co trzeba wiedzieć o pieniądzach, aby dużo zarabiać? Co trzeba robić?
1.Pieniądze to narzędzie.
Zacznę od banałów, bo to musi być napisane. Pieniądze to narzędzie. Nic więcej i nic mniej. Nie chcę dublować treści. Zajrzyj tutaj, by przeczytać więcej, albo w ramach przypomnienia, albo w ramach ustalenia właściwych celów życiowych.
2. Trzeba czytać o pieniądzach.
Większość dobrych książek o pieniądzach NIE UCZY materializmu. Większość uczy HOJNOŚCI, szacunku do samego siebie i drugiego człowieka oraz dyscypliny (!). Polecam Harva Ekera, Roberta Kiyosakiego, Michała Szafrańskiego, Tony’ego Robbinsa, Tima Ferrisa, ks. Jacka Wiosna Stryczek – to na start.
3. Trzeba mówić o pieniądzach.
To tylko moja obserwacja. Mogę się mylić. W mym odczuciu więcej Polaków rozmawia o chorobach niż o robieniu kasy. Dlatego Polacy jako naród są bardziej chorzy niż bogaci.
Jeśli rozmawiasz częściej o tym, jak zwiększać rentowność firmy czy lepiej zarządzać swoim budżetem (także domowym), koncentrujesz się na inwestowaniu, zarabianiu, oszczędzaniu, a nie na chorowaniu i leczeniu.
A to, na czym się koncentrujesz, rośnie.
4. Łatwiej jest zarobić kasę niż schudnąć.
Znowu – to moje przemyślenie, wynikające z mojej, co podkreślę wyraźnie, obserwacji.
Znacznie łatwiej jest zakorzenić w statystycznym człowieku nawyk inwestowania niż nawyk niejedzenia cukru. Łatwiej jest włożyć 100 zł do skarbonki i uzbierać z czasem jakąś kwotę na wakacje niż zacząć biegać, szczególnie jesienią, gdy pada deszcz.
Jeśli chcesz coś w sobie zmienić, być może obszar zarządzania finansami będzie Ci po prostu przynosił lepsze i szybsze rezultaty niż niskokaloryczna dieta, której nie rozumie i nie podziela Twoja rodzina czy przyjaciele. Jak by nie było, społecznie łatwiej zaakceptować jest nam odkładanie kasy na samochód niż odkładanie tortu na bok, na imieninach cioci.
Bardzo często wystarczy znaleźć jeden mały, naprawdę dobry nawyk. Jak wdrożysz jeden drobny nawyk, z czasem przyjdzie drugi mały nawyk. Potem trzeci. Wiem, co mówię, bo:
oszczędzałam kasę –> zaczęłam inwestować –> zaczęłam biegać –> zaczęłam pić więcej wody –> odstawiłam mięso –> wprowadziłam 5 dni sportowych w tygodniu –> zaczęłam się naturalnie suplementować –> założyłam dzieciom skarbonki .
Jest tego, było tego i będzie tego w procesie znacznie więcej. Chcę tylko powiedzieć, że jak dziś odłożysz 100 zł na cel edukacji (np. na zakup szkolenia czy książki), za dwa lata możesz – wiem, że to zabawne jest (!!) – nie jeść fast foodów.
Tak działa spirala nawyków (tak samo dobrych, jak i niestety złych).
5. „Złego człowieka z dużymi pieniędzmi może zatrzymać tylko dobry człowiek z dużymi pieniędzmi.”
Hasło zapożyczone od kolegi, Franciszka Niemyskiego, naszego Partnera Biznesowego w Personii w Warszawie . Bardzo cenne i trafne. Nie trzeba komentarza.
6. „Zarabianie” pieniędzy to nie to samo „robienie” pieniędzy.
Tego uczę na szkoleniach, jakie prowadzę. Najbliższe szkolenie otwarte, gdzie poruszymy tą tematykę, to 4 kwietnia, sobota, Seminarium Możesz Więcej Niż Myślisz.
Jeśli jedynie „zarabiasz” pieniądze, to prawdopodobnie:
a) pracujesz operacyjnie ( a nie strategicznie) rzez zdecydowaną większość czasu
b) nie automatyzujesz biznesu / nie tworzysz standardów i procedur (wiele rutynowych rzeczy robisz osobiście, kilkakrotnie albo niepotrzebnie powtarzasz się w kółko, gdy delegujesz zadania)
c) za mało delegujesz i nie uczysz delegowania innych (albo delegujesz, ale nie egzekwujesz)
d) jak samo słowo „zarabiać” wskazuje: JESTEŚ ZAROBIONY . Masz mało czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół i nie masz innych, pozazawodowych pasji. (No właśnie – masz jakąś pasję? Bo większość ludzi, zanim odpowie, myśli 5 minut, bo dawno tej pasji fizycznie nie praktykowali!!!)
Jeśli „ROBISZ” pieniądze, to:
a) myślisz więcej strategicznie
b) działasz nie tyle operacyjnie, ale strategicznie
c) nieustannie poznajesz nowych ludzi i budujesz z nimi trwalsze relacje
d) KAŻDE DOBRE DZIAŁANIA DUPLIKUJESZ na bieżąco
e) CODZIENNIE pracujesz nad efektem skali.
Robienie pieniędzy w mym odczuciu oznacza myślenie o rozwoju siebie, zespołu, biznesu, klientów, znajomych i dawanie im wartości nie tylko w pracy, gdy siedzisz za biurkiem, ale przede wszystkim w domu, gdy podlewasz kwiaty, albo relaksujesz się w saunie.
Bo właśnie w takich sytuacjach przychodzą najlepsze pomysły!! Nie wtedy, gdy jesteś styrany robotą. Ale wtedy, gdy odprężasz się pod prysznicem albo kreatywnie rozmawiasz z małżonkiem, jak zrobić, by się Wam lepiej żyło.
I tu przechodzimy do mojego ulubionego stwierdzenia o robieniu pieniędzy:
7. Bogaci bogacą się w czasie wolnym.
Jeśli w wolnym czasie:
- umiesz aktywnie odpoczywać – by wstać rześki następnego dnia i gotowy do pracy strategicznej,
- dużo czytasz,
- spotykasz się z ciekawymi, mądrymi życiowo i pozytywnymi ludźmi,
- szkolisz się na konferencjach, na kursach, szkoleniach czy oglądając filmy na YouTube
- inwestujesz w nowe kontakty międzyludzkie, także spoza Twojej strefy „stałych znajomych”
- poszerzasz swoją edukację finansową (której w naszym systemie nauczania nie mamy wcale),
i ciągle próbujesz coś w sobie udoskonalić – będziesz prędzej czy później – tak – bogaty. Przyda Ci się tylko odwaga i wytrwałość.
Całą resztę dostaniesz też na moim autorskim seminarium: Możesz Więcej Niż Myślisz. Przyjedź, bo TO MOŻE BYĆ TWOJE NAJLEPSZE SZKOLENIE W ŻYCIU. Kropka.
09/30/2018
Świetny i pomocny wpis 🙂
_________________________
https://jirasolutions.pl/kluczowe-elementy-biznesu/