fbpx

Być liderem, budować zespół – w trudnych czasach. Czy się da i jak?

Posted on 5/kwi/2023


Jak pokazać, że zależy Ci na podwładnych, gdy sam(a) nie wiesz, w co ręce włożyć? Jak pokazać, że ich cenisz, kiedy nie możesz tego zrobić poprzez podwyżki płac? Jak pokazać, że Ci zależy na ich dobrostanie, kiedy masz mnóstwo projektów na głowie, borykasz się z brakiem czasu (także dla samego_ej siebie)?

 

Jak być liderem i budować zespół?

 

Jestem mentorką biznesu od 14 lat i swoim Klientom (menedżerom, przedsiębiorcom, branża bez znaczenia) mogę podpowiedzieć kilka sprawdzonych pomysłów:

 

1) Zjedźcie razem kanapki.

 

Uwaga! Piszę kanapki, nie piszę: Zamówcie pizzę. Zorganizujcie integracyjne ognisko z kiełbaskami.

Piszę: Zjedźcie razem kanapki. Przynieś chleb, masło, sałatę, ser itp. Podczas przerwy na lunch zróbcie kanapki, usiądźcie potem ze sobą do stołu na wspólny posiłek.

Nic tak nie jednoczy ludzi i nie buduje ducha zespołu jak wspólne gotowanie i smakowanie potraw.

A czy masz czas, czy nie masz, czy masz kasę, czy nie masz – jeść przecież coś musisz.

 

2) Zamiast spotkania w konferencyjnej sali…

 

…weź pracownika na spacer po parku albo pobliskim lesie. Omówcie kwestie zawodowe, ale w sposób, który buduje większą relację. Kupcie po drodze kawę, a może zjedźcie lody.

 

3) Daj pracownikowi kilka godzin wolnego…

 

…by mógł w godzinach pracy zrobić coś, na co normalnie nie ma czasu po godzinach. Nie mówię o wizycie u lekarza, na którą czekał 6 miesięcy. Niech idzie na masaż o 10.00 rano, albo niech wyrwie się na rower, póki słońce świeci.

Czasem taka forma docenienia jest mocno lubiana, a pracownikowi po wytężonej pracy – naprawdę potrzebna.

 

Po więcej pomysłów sięgnij do podcastu Szef bez presji, czyli firma w dobrych rękach:

 

Dzielę się w nim innymi cennymi sposobami na docenienie pracownika, szczególnie wtedy, gdy budżetu na podwyżki brak, a czasu mało na organizowanie wyrafinowanych pomysłów.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą albo menedżerem – może warto byś przesłuchał sobie te 20 minut podcastu, na przykład jadąc do pracy?

Czy dobry podcast mógłby Twoim zdaniem pomóc szefom lepiej zarządzać zespołem? Czy taka forma edukacji Twoim zdaniem sprawdza się w praktyce?

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *