fbpx

Jak otworzyć zespół na inicjatywy?

Posted on 4/paź/2022


Czy ludzie w Twojej firmie chętnie dzielą się wiedzą – niezależnie od tego, jakie zajmują stanowisko? Czy mówią o swoich pomysłach? Są proaktywni, skłonni do wymiany doświadczeń?

Czy też jest wręcz odwrotnie? Jak jeden dział wpadnie na dobry pomysł, to trzyma dla siebie rozwiązania, bo wiadomo – czasem za dużo lepiej nie gadać?

Niezależnie od tego, czy pracujesz jako specjalista HR, menedżer czy przedsiębiorca – jeśli masz zespół, który nie dzieli się wiedzą – tracisz.
Tracisz, jeśli ludzie „kitrają” dla siebie najlepsze praktyki, albo nie mają zwyczajnie czasu, by spotkać się i wspólnie porozmawiać. Każdy gra wówczas do swojej bramki.

To można zmienić i TRZEBA zmienić, nie tylko po to, by budować ducha zespołu. Ale także po to, by stworzyć organizację „samouczącą się”, bardziej turkusową.

 

Dobre praktyki

 

Jak to zrobić, gdy jesteś szefem, HRowcem czy koordynatorem projektu?

1. Pozwól ludziom spędzać ze sobą czas pijąc w kuchni kawę czy rozmawiając na korytarzu. Bardzo często wymieniają wówczas różne pomysły i perspektywy spojrzenia w luźnej formie.

2. Nie zajmuj dominującej roli podczas spotkań służbowych o charakterze burzy mózgów. Możesz zadawać pytania, ale wstrzymaj się z udzielaniem odpowiedzi, zanim nie wypowiedzą się inni.

3. Pozbądź się pochopnego oceniania i krytykowania pomysłów. Po prostu – zamknij gębę i słuchaj! Obserwuj, notuj spostrzeżenia i przede wszystkim NIE PRZESZKADZAJ.

4. Jak punkty 2 i 3 są dla Ciebie za trudne, pozwól ludziom, by spotkali się bez Ciebie, przegadali temat i zaproponowali kilka rozwiązań do Twej analizy po spotkaniu.

5. Pozwól ludziom na REALNE wywieranie wpływu na kształt firmy/działu/projektu – jeśli ich pomysły będą stopowane (nie będą wdrażane choć częściowo), za nic na świecie nie zasłużysz na zespół, który okazuje inicjatywę.

Czy umiesz i czy w firmie jako team umiecie wydobywać pomysły, a potem wspólnie projektowo je realizować, nawet jak pracujecie w sposób rozproszony? Jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie?

PS. Tego właśnie uczę na szkoleniach i tego uczę jako mentor biznesu w Personia Szkolenia i Rekrutacja. Takie szkolenia, konsultacje, coachingi/mentoringi to masa dobrej zabawy, obfitująca w praktyczne przegadanie ze sobą kluczowych zagadnień.

Zorganizuj coś takiego dla swojej firmy, będzie warto.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.