fbpx

Jak szef może wspierać pracownika w trudnej sytuacji życiowej?

Posted on 18/sie/2022


Żyjemy w trudnych czasach. Ostatnie wydarzenia na świecie i w kraju będą jeszcze długo oddziaływać nie tylko na funkcjonowanie firm, ale też na kondycję i zdrowie pracowników.
Pytanie więc brzmi: jak my, szefowie i menadżerowie możemy wspierać pracowników? Jak, tak właściwie podejść do tego tematu?

 

Po pierwsze – zadbaj o siebie

 

Samemu będąc w stresie, nikomu nie pomożesz. Odnajdź swoje własne sposoby na redukcję stresu i nabranie nowej pozytywnej energii.

 

 

Ćwicz uważność na potrzeby i reakcje pracowników

 

Obserwuj ich i rozmawiaj z nimi. Zapytaj swojego pracownika, jak sobie radzi, czy czegoś potrzebuje. Poświęć im trochę czasu i okaż troskę.

 

 

Zwolnienie tempa działania w firmie

 

Nigdy całkowite zwolnienie z zakresu pełnionych obowiązków – zrezygnuj z wdrażania nowych projektów czy planów. Dodatkowe godziny pracy w aktualnej sytuacji są zbędne, a wręcz przeciwnie, daj im kilka dni wolnego, jeśli to poprawi ich samopoczucie. Mimo to nie zapominaj, że praca dalej musi się toczyć.

 

 

Zapewnienie możliwości wsparcia ze strony osoby zewnętrznej

 

Na przykład mentora lub psychologa w organizacji, HR Business Partnera – czasem choćbyśmy się starali, to nie jesteśmy w stanie pomóc drugiej osobie. To nic złego, nie wszyscy są psychologami z kilkuletnim doświadczeniem. Zadbaj o to, by Twoi pracownicy mieli do takiej osoby dostęp.

 

 

Zaproponowanie realnej pomocy potrzebującym

 

Ostatnią formą wsparcia jest przekucie negatywnych myśli i emocji w realne działania. Jeśli Firma odgórnie zorganizuje zbiórkę odzieży, środków czystości, produktów żywieniowych dla Ukraińców albo umożliwi przeprowadzenie akcji robienia kanapek i transportu ich na granicę – pokazuje wielką siłę, jednocząc cały zespół wokół jednej arcyważnej sprawy.

 

A Ty jak wspierasz swoich pracowników? Podziel się w komentarzu!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *