fbpx

Lubisz latać? Ta książka może Cię zainteresować

Posted on 20/lip/2022


Może niedługo lecisz na wakacje. Może boisz się latania, mimo że podróże służbowe są Twoim częstym obowiązkiem. Albo jest wręcz odwrotnie – branża lotnicza Cię mocno fascynuje i chcesz o niej więcej przeczytać. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja odpowiedź – warto zajrzeć do pozycji „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”, napisanej przez Jana Pelczar.

Podróże służbowe, szczególnie w korporacjach, były przed pandemią normą. Teraz mamy sezon wakacyjny, strajki na lotniskach i ogrom ludzi do przetransportowania – tanimi liniami, czarterami, dreamlinerami przez ocean.

W tych realiach poznanie branży od kuluarów robi wrażenie. Przykładowo, czy wiesz że:

  1. Piloci i załoga pokładowa sami często nie jedzą posiłków serwowanych na pokładzie przez linie lotnicze? Są zbyt niezdrowe.
  2. Najwięcej zarazków jest w toalecie – nigdy, przenigdy nie wchodź tam bez butów! Jeśli to tylko możliwe, skorzystaj z toalet na lotnisku.
  3. Przyczyną wypadku samolotu z Anną Jantar była zepsuta lampka w samolocie, która wskazała, że nie wysunęło się podwozie? (Nie będę spoilerować, więc doczytacie sami, jak to się dokładnie stało i co by zrobił pilot, gdyby nie musiał przestrzegać procedur).
  4. W lotnictwie promowane jest natychmiastowe przyznanie się do błędu – jeśli pilot od razu po zdaniu sobie sprawy, że się pomylił, przyzna się do winy – nie czekają go negatywne konsekwencje. Chodzi o promowanie zapobieganiu maskowaniu niedociągnięć, które mogą okazać się potem śmiertelne w skutkach, tylko dlatego, że ktoś bał się powiedzieć, że coś schrzanił. (Ciekawa zasada do zastosowania w wielu branżach, prawda?)

O wielu innych zaskakujących aspektach przeczytać możesz w polecanej pozycji.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie recenzje ciekawych książek i filmów, a także dowiedzieć się co nieco na temat rozwoju osobistego i zawodowego – zapisz się do naszego newslettera.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *