fbpx

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i dostać pracę? 9 wskazówek.

Posted on 3/kwi/2017


Cieszy mnie, że na moim ostatnim webinarze było sporo osób rozważających zmianę pracy. Dlatego dzisiaj specjalnie dla Ciebie, jeśli czeka Cię spotkanie z pracodawcą – checklista dobrego kandydata. Zobacz 9 wskazówek, jak profesjonalnie przygotować się do rozmowy i dostać pracę.

 

Jak się przygotować, by rozmowa kwalifikacyjna wypadła na Twoją korzyść?

 
5 wytycznych makijażu biznesowego (czytaj)
 

1. Wyglądaj i zachowuj się profesjonalnie!

Na rozmowę rekrutacyjną ubierz się elegancko i stosownie, zadbaj o to, aby sprawić jak najlepsze wrażenie na osobie, z którą będziesz rozmawiać. Świadomość, że dobrze wyglądasz, wpłynie pozytywnie także na Twoją pewność siebie podczas rozmowy. Sprawdź tutaj 10 Rażących błędów w etykiecie biznesowej – by ich nie popełnić, o zgrozo! – i 7 faktów, które pomogą Ci lepiej wyglądać!
 

2. Zadbaj o dobrą organizację swojego czasu przed spotkaniem.

Określ sobie odpowiedni bufor czasowy, tak aby bez pośpiechu wykonać wszystkie czynności przygotowawcze i wyjść z domu. Zadbaj o swój żołądek, zjedz w ciszy i spokoju lekkie śniadanie/ lunch. Zapomnij o obfitym i ciężkostrawnym jedzeniu – chyba nie chcesz, by w czasie rozmowy dręczyły Cię wzdęcia lub, co gorsza, jakieś poważniejsze komplikacje dodatkowo wzmocnione stresem? Przygotuj sobie strój biznesowy, spakuj długopis i notes. Notes jest ważny, bo w nim zapiszesz sobie wcześniej ważne pytania, ale o tym za chwilę 😉

 

3. Chcesz skutecznie ubiegać się o pracę? Zdobądź wszystkie istotne informacje o firmie, do której aplikujesz! (warunek konieczny)

Zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową pracodawcy. Wypisz sobie, czym firma się zajmuje, jakie produkty/ usługi sprzedaje i ilu ludzi zatrudnia. Koniecznie sprawdź, co się u nich dzieje w social mediach – wejdź na firmowy profil na Facebooku, LinkedIn czy Goldenline i obejrzyj ostatnie posty.
Jeśli wiesz, kto będzie prowadził rozmowę kwalifikacyjną – sprawdź na LinkedIn profil rekrutera. Im więcej będzie o nim wiedział, tym pewniej się poczujesz, a w efekcie, lepiej wypadniesz.

 

4. Zapisz w notesie pytania, które zadasz pracodawcy.

Dla rekrutera to jest argument na plus i sygnał, że faktycznie zależy Ci na tej konkretnej ofercie pracy. Notes zabierz ze sobą i swobodnie korzystaj z listy pytań podczas rozmowy. Możesz też robić notatki z ustaleń, ale zapytaj wcześniej o możliwość notowania – taki gest zrobi dobre wrażenie na każdym rekruterze.
 

5. Przygotuj się na dogłębną analizę Twojego CV.

Czym zajmowałeś się w poprzednich pracach? Jeśli masz jakieś przerwy w edukacji/ zatrudnieniu – to z czego one wynikają? Pamiętaj, że świetna znajomość swojego CV to warunek kluczowy skutecznej rozmowy kwalifikacyjnej. Pod żadnym pozorem nie kłam! Na każde pytanie odpowiadaj szczerze i zgodnie z rzeczywistością.
 
6. Sprawdź pytania najchętniej zadawane przez rekruterów.
Zastanów się, jak odpowiedziałbyś na każde z tych pytań. Przemyśl, ale nie ucz się tych odpowiedzi na pamięć! To ważne, abyś podczas rozmowy przede wszystkim był sobą. Nikt nie chce pracować z recytującą maszyną 😉
 

7. Podczas rozmowy nie pozostawiaj niedomówień.

Udzielaj pełnych odpowiedzi na pytania, nie odpowiadaj zdawkowo. Chcesz przecież zaprezentować się godnie i pokazać swoje mocne strony! Rozwijaj swoje wypowiedzi. Dzięki temu dasz sygnał, że się angażujesz i potrafisz komunikować bez problemów. Pamiętaj jednak, by sztucznie nie przedłużać czasu rozmowy, nie stosuj też niepotrzebnych dygresji.
 

8. Przygotuj się do pytania o zarobki.

Sprawdź aktualne raporty płacowe (porównywarka zarobków na Goldenline czy pracuj.pl), by nie stracić szansy na wyższe wynagrodzenie. Tam znajdziesz informację, ile możesz zarobić na stanowisku, na które aplikujesz.
 
Jak skutecznie rozmawiać o pieniądzach? (czytaj)
 

9. Nie spóźnij się na spotkanie.

To bardzo osłabia wywarcie dobrego pierwszego wrażenia. Nie przychodź na spotkanie również wcześniej niż 10 min przed planowanym czasem. Może to być problematyczne dla osoby, która będzie przeprowadzać z Tobą rozmowę. Jeżeli wiesz, że niestety się spóźnisz, koniecznie powiadom (!) o tym rekrutera lub osobę, z którą umówiony jesteś na rozmowę. Lepiej jest zadzwonić osobiście niż wysłać SMS.
 
Powodzenia!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *