fbpx

Jak udoskonalić firmę? I jak też samemu być lepszym? [KAIZEN]

Posted on 1/sie/2016


Świat pędzi do przodu, a my razem z nim. Przedstawiam Ci teraz elementy mądrej filozofii japońskiej KAIZEN, które możesz zastosować w swojej firmie. Możesz je też zastosować na samym sobie – co zresztą polecam szczególnie!

 

5 zasad KAIZEN, do zastosowania od razu:

1. Problemy stwarzają możliwości.

W każdym problemie jest coś, co ma pomóc Ci się rozwinąć. Znajdź i wykorzystaj szansę, która leży w każdym ograniczeniu.

 

2. Naucz wszystkich produkować pomysły udoskonalające firmę.

W firmie czy dziale nie tylko Ty widzisz niedoskonałości czy ewidentne braki. Promuj politykę ulepszania wszystkiego przez wszystkich – bądź otwarty na pomysły płynące od pracowników niższego szczebla, wyższego, klientów, dostawców i swoich bliskich. Zdarza się, że to Twoja rodzina ma dobry pomysł dla Ciebie, nawet gdy nie zna branży, w jakiej się obracasz.

 

3. Zanim wydasz na coś pieniądze, zastanów się, jak to samo osiągnąć przy trzymaniu kosztów w ryzach.

Bądź sprytny i kreatywny – szukaj darmowych rozwiązań. Nigdy nie mów: „Gdyby tylko było mnie na to stać …” . Rób ro, pomimo braku kasy.

 

4. Nigdy nie czekaj na idealne rozwiązania. Wybieraj te wystarczające dobre.

I proste.

 

5. Energię do działania wykorzystuj tylko do tych rzeczy, na które masz wpływ.

Nie trać pary na walkę z wiatrakami. Zaakceptuj rzeczywistość taką, jaka ona jest. Umiejętność zaakceptowania rzeczywistości to jedna z największych cech przywódców tego świata (poczytaj Jima Collinsa, Jacka Welcha czy Lee Iacocca w tym temacie).

 

Jaką zasadę dziś testujesz? Bo ja pracuję teraz nad punktem 2. Kiedyś mi się wydawało, że wiem wszystko najlepiej (uparta Marta). Jakiś czas temu chwała Bogu zmądrzałam.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.