Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa. - Jak prowadzić własną firmę? | Jak prowadzić własną firmę?

Jak Prowadzić Własną Firmę

JPWF

marta

tagline

marta

Bądź na bieżąco!

 • Otrzymuj informacje o nowych artykułach i darmowych szkoleniach prosto na Twoją skrzynkę pocztową.
 • Dołącz do grona moich stałych czytelników*.
 

* Oświadczam, że zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych i informacją o administratorze danych osobowych dostępnymi tutaj i zrozumiałem/am ich treść, a także treść przysługujących mi praw w związku z przetwarzaniem danych. Zrozumiałem/am, że wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w celu subskrypcji do newslettera jest dobrowolne i może być w każdym czasie odwołane. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Personia Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Gdyni w celu subskrypcji do newslettera i kierowania do mnie informacji marketingowych i handlowych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 
Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa.

Co zrobić, by zespół podążał za Tobą? Expose szefa.


Opublikowano  02/04/2019


Mów, co dla Ciebie ważne, by zespół podążał za Tobą. Jak to zrobić w praktyce?

Wiele badań  przeprowadzanych wśród pracowników wykazuje, że najczęstszym źródłem niezadowolenia z pracy są relacje z przełożonymi, tj. dokładnie  zachowania szefa.

 

Co zrobić, by zespół podążał za Tobą?

Expose szefa.

Bycie szefem nie jest proste. Gdyby tak było, większość z nas doskonale radziłaby sobie w tej roli – od motywowania pracowników po delegowanie zadań i ich egzekwowanie także wtedy, gdy nie jest się fizycznie w firmie.

Ale są narzędzia menedżerskie, które mogą ułatwić Ci zarządzanie. Szczególnie w sytuacji, gdy awansujesz na przełożonego w zespole, gdzie byłeś niegdyś na równym szczeblu z każdym, albo wtedy kiedy w Twoim zespole nie szanuje się pewnych zasad, albo wtedy kiedy rekrutujesz ludzi. Do tych sytuacji (ale i do wielu innych) przyda się Tobie tzw. expose szefa.

 

Expose Szefa:

Jest to narzędzie, które pozwoli Ci uzmysłowić swoje wartości, zasady pracy, jakich chcesz przestrzegać, a także finalnie – jakimi mają posługiwać się w pracy Twoi ludzie. Najpierw Ty sam spisujesz je na kartce papieru czy pliku w komputerze, a zatem poddajesz odpowiedniej refleksji to, co sam cenisz w pracy (np. samodzielność pracowników), i to, czego nie znosisz i nie możesz tolerować (np. kłamstwo i manipulacje faktami).

Następnie – regularnie komunikujesz swoje expose. Na pewno przy przejęciu nowego stanowiska (poszerzeniu zakresu Twoich obowiązków), ale i przy wdrażaniu nowego pracownika, czy też przy spotkaniach z zespołem (czy to organizacyjnych, czy to strategicznych, na wyższym szczeblu).

 

Standardowe expose szefa zawiera:

 • najważniejsze wartości, którymi sam będziesz kierował się w pracy,
 • postawy i zachowania, które nie będą przez Ciebie tolerowane,
 • wyniki, jakie chcesz wspólnie z zespołem chciałem osiągnąć,
 • przykłady działań, jakich oczekujesz od członków zespołu w związku z oczekiwanymi wynikami.

Jak przygotować i wygłosić takie expose:

Schemat takiego expose jest dość prosty w swej istocie i przejrzyście opisany w pozycji książkowej, którą swoją drogą gorąco rekomenduję: „Psychologia Szefa, Szef to zawód” autorstwa Jerzego Guta i Wojciecha Hamana. Poszczególne etapy expose to:

 • przedstawienie intencji, które wyjaśnią powód wygłoszenia expose (co jest celem szefa, który wygłasza expose, czyli – po co to robi)
 • określenie minimalnych granic, czyli wymiernych zachowań, których szef nie będzie akceptował
 • nazwanie postaw i zachowań wykraczających ponad obowiązek, które szef będzie wyjątkowo cenił
 • zamkniecie expose i zaproszenie do wyjaśnienia ewentualnych obaw, a w razie potrzeby do dyskusji lub ustalenia wspólnych zasad obowiązujących w organizacji.

Poniżej przykład:

Spotkaliśmy się po to, by lepiej ustalić zasady pracy w naszej firmie. Szczególnie to ważne dla mnie, gdyż jestem na tym stanowisku nowy i zależy mi, byście wiedzieli, czego konkretnie będę wymagać.

Będę mocno doceniał:

 • wzajemną pomoc przy realizacji projektów i wymianę wiedzy
 • chęć rozwoju i dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem
 • postawę proaktywną – szukanie rozwiązań zanim podejdzie się do mnie z konkretnym problemem
 • jasną komunikację – niczego nie zamiatamy pod dywan
 • inicjatywę w kontaktach w podległym regionie z kierownikami, dyrektorami i ekspertami z zewnątrz, którzy z nami wpsółpracują

 

Nie będę tolerował:

 • braku dotrzymywania wyznaczonych przez siebie terminów realizacji zadań
 • wymówek, że stało coś na przeszkodzie w realizacji, jeśli odpowiednio wcześniej nie nastąpiła informacja, że coś złego się dzieje
 • słabej jakościowo pracy
 • kłamstwa i manipulacji faktami
 • uznawania, że czegoś nie da się zrobić, bez podjęcia rzetelnej próby zaangażowania się
 • nieprzestrzegania zasad, które ustalimy wspólnie w zespole
 • plotek, czyli siania paniki tam, gdzie informacje nie zostały sprawdzone albo nie mają żadnego związku z daną sprawą.

Takie expose kończy się, dając słuchaczom możliwość zadawania pytań oraz formułowania konkretnych przykładów uzasadniających wartości i zasady pracy. Jeśli szef uzna, że jakiś punkt może ulec przeredagowaniu, można to zrobić podczas wygłaszania expose, ale nie jest to konieczne. To szef decyduje o tym, jakie zasady nagradza, a jakie poddaje krytyce, i nie musi wykazywać w tym temacie przesadnej elastyczności.

 

Jeśli nigdy nie tworzyłeś / aś swojego expose lub nie wiesz, jak je skutecznie komunikować w zespole, napisz do mnie (marta.wozny@personia.pl), a razem przygotujemy dobry dokument i ustalimy sposób jego komunikowania innym.

Zobacz także:

Legalne zatrudnianie cudzoziemców. O czym warto pamiętać?
Legalne zatrudnianie cudzoziemców - o czym warto pamiętać?
Przywództwo a zarządzanie w biznesie
Od etatowca do przedsiębiorcy. Poznaj historię sukcesu Grzegorza
Spodobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się do newslettera, a będziesz na bieżąco. W prezencie otrzymasz webinar "Jak Systematycznie Pracować nad Sobą i Swoim Biznesem 365 dni w roku?"!