fbpx

Jak mieć więcej czasu wolnego?

Posted on 7/kw./2017


To autentyczne pytanie od uczestników szkoleń. Jeśli też masz za mało czasu dla siebie, to czytaj!

Jak mieć więcej czasu wolnego dla siebie?

 

1.Po pierwsze – planuj czas wolny.

2. Po drugie – notuj.

Musisz planować aktywności dla samego siebie, także te mniej „kreatywne”. Wielu z nas notuje w kalendarzu spotkanie z kontrahentem, wizytę u lekarza czy zaproszenie na urodziny kolegi. Ale czy notujesz i planujesz czas na książkę, którą chcesz poczytać dziś wieczorem? Czas na bieganie czy trening fitness / crossfit?

 

Jeśli nie notujesz i jeśli nie planujesz, to nie dziwię się, dlaczego Ci to rzadziej wychodzi.

A może też nie masz swoich marzeń, które mógłbyś realizować po pracy? Hmm, to zainspiruj się tutaj!

 

3. Po trzecie – nie siadaj w fotelu.

Wróciłeś z pracy, miałeś pracowity dzień. Siadasz do obiadu czy lekkiej kolacji, a potem ? No właśnie, co robisz potem? Jeśli chcesz troszczyć się o swój czas wolny, to siedzenie w fotelu po pracy jest zakazane. Fotel przyciąga telewizję, przyciąga jedzenie słodyczy i dłuższe siedzenie bez celu. Fotel też demobilizuje do tego, by energicznie wstać i iść zrobić coś konstruktywnego.

 

4. Czas na drzemkę!

Jak jesteś naprawdę zmęczony – idź lepiej spać na 15-20 minut! Ale nie w fotelu, a normalnie w łóżku czy na kanapie. Ustaw budzik, by nie spać półtorej godziny. Ale zanim zaśniesz – polecam Ci jeszcze moją metodę z punktu 5!

 

(A przed dłuższym, tym nocnym spaniem, sprawdź też 5 rzeczy, które liderzy biznesu robią przed snem!)

 

5. Przebierz się w ubrania, które potrzebne są do wymarzonej aktywności, na którą czekałeś cały dzień!

Jeśli położysz się spać w stroju do biegania, łatwiej będzie Ci wstać z łóżka i iść na biegi, zaraz po drzemce. Jeśli położysz się spać w stroju, w którym chcesz iść potem na spacer – łatwiej będzie wyrwać się do lasu.

 

Nie zawsze to jest oczywiście możliwe, ale zalecam mieć choć jeden element stroju gotowy do dalszej aktywności! Jeśli nie możesz się „ubrać specjalnie”, to spakuj przed spaniem plecak z rzeczami na crossfit / na dłuższy spacer z psem / wizytę z koleżanką w salonie kosmetycznym. Przygotuj otoczenie na to, że dziś po pracy ROBISZ COŚ TYLKO DLA SIEBIE.

 

6. Pod żadnym pozorem nie pracuj w weekend!

Jeśli zabierasz papiery do domu, to nie możesz się dziwić, że masz mało czasu dla siebie. Zostaw komputer, wyłącz telefon służbowy. Biurko w pracy przygotuj na poniedziałek, nawet kosztem tego, że w piątek wyjdziesz chwilę po godzinach.

 

Dobrym sposobem jest zaplanowanie weekendowego wyjazdu, obfitującego w spotkania z bliskimi, którzy nie pracują. Zajrzyj na grupona, może dawno nie byłeś w spa? A może warto pochodzić po górach albo odwiedzić dawno niewidzianego przyjaciela, z innej miejscowości?

 

7. Nie sprzątaj!

Jeśli tylko możesz, nie sprzątaj w weekend. Znajdź osobę do pomocy lub rozłóż sprzątanie na dni robocze. Wymiana opon w samochodzie? Dawno odkładana wizyta u dentysty? To wszystko powinno się załatwić w tygodniu roboczym!

 

W przeciwnym razie sobota czy niedziela jawią się jako kolejne dni pełne obowiązków.

 

8. Spełniaj w weekend swoje zachcianki!

Uprzedź wcześniej rodzinę, co DLA SIEBIE chciałbyś zrobić w weekend. U mnie jest już zwyczajem, że niedziela rano, tak do 11.00, jest tylko dla mnie. Mąż zajmuje się dziećmi, ja robię maseczki na twarz, czytam, piję kawkę z miodem i wyleguję się w łóżku.

 

Kiedy wprowadziłam ją do tygodniowego grafika, mój weekend zyskał 10 punktów więcej!

 

9. Nie miej wyrzutów sumienia!

Znajdź minimum 2-3 godziny w tygodniu tylko dla siebie. Spędzaj je tak, jak chcesz, robiąc dokładnie to, o czym marzysz. I nigdy, nigdy nie miej wyrzutów sumienia, że dzieci płaczą, partner się wkurza, bo został sam z robotą, albo że nie zrobiłeś prania.

Zasługujesz na odpoczynek, bo to on dodaje energii i radości naszej codziennej egzystencji!

Jego brak rzutuje na Twoją frustrację, agresję, złość i niezadowolenie – a to z kolei rzutuje na innych, a także na pracę. PRACOHOLIKOM, którzy nie umieją wyluzować, serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

PS. A tu 7 sposobów na błyskawiczne podniesienie energii do działania.

PS2. Czytasz post w piątek? Proszę udostępnij go, bo dzięki temu inni też mogą mieć fajny weekend!

 

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.